1

Eyüp Belediyesi ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği işbirliğiyle Geleneksel Nevruz Şenliği düzenlendi. Eyüp Belediyesi’nin geleneksek hale getirdiği ve bu yıl 5.sine ev sahipliği yaptığı şenliğe, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, TÜRKPA Genel Sekreteri Jandos Asanov’un yanı sıra Türk dünyasından gelen konuklar ve ilçe sakinleri katıldı.

Türk Dünyası Coğrafyasının Her Köşesini Tanıyalım İstiyoruz

Yesevi Sanat Topluluğu’nun müzik ve dans gösterileri eşliğinde geleneksel nevruz yemeklerinin dağıtımı  ile başlayan, baharı, bolluk ve bereketi müjdeleyen Nevruz Şöleni’nde  ev sahipliğini üstlenen İsmail Kavuncu açılışta yaptığı konuşmada;, “Beş yıldır geleneksel olarak yaptığımız nevruz şölenimize hoş geldiniz. Bugün Türk dünyasının bayramı, baharın, bolluk ve bereketin müjdecisi nevruzu kutluyoruz. Bu şölende tüm Türk dünyasını, bayram heyecanıyla, el ele gönül gönüle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Etkinliklerin Devam Etmesi İçin Elimizden Geleni Yapacağız

TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, seçildiği günden beri Nevruz Şenliklerine ev sahipliği yapan ve Türk Dünyasına yönelik çalışmaları önemseyen Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu’ya teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Nevruz ateşinin daima yanması için elimizden geleni yapacağız” dedi

Nevruz Birlik ve Beraberlik Bayramıdır

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna konuşmasında, “Nevruz birlik ve beraberliğimiz için kutladığımız bir bayramdır, kenetlenmemiz için vesiledir. Biz de Valilik olarak Türk Dünyasını birleştirmek için birçok etkinlik yaptık, bu amaçla çalışan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Türk Dünyasının Ortak Bayramını 1988’den Bu Yana Kutluyoruz

Son olarak konuşan TÜRKPA Genel Sekreteri Jandos Asanov Kazakistan’ın bağımsız oluşundan bu yana Nevruz’u 1 hafta boyunca kutladıklarını belirterek, bu bayramın Türk Dünyasının ortak bayramı olduğunu ifade etti.

Orta Asya’dan gelen sanatçıların konserleriyle devam edenNevruz Şöleni, vatandaşlar tarafından büyük beğeni topladı.

Tarih : 16.03.2014