1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde düzenlenen; Uluslararası Yerel Yönetimler Eğitim ve Araştırma Merkezi (UYEM) 2014 yılı I. Dönem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) eğitim programı sona erdi.

Bir Hafta Süren Eğitim Programı Sona Erdi

Kocaeli’de Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ev sahipliğinde 12 Mart Salı günü  yapılan açılış töreniyle başlayan programda Kuzey Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği üyesi belediyelerin Belediye Başkanları ve yerel yönetim temsilcilerinden oluşan 17 kişilik  heyet, bir hafta boyunca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bir çok çalışması hakkında uygulamalı eğitim aldı.

Heyet Katılım Sertifikalarını Aldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde tamamlanan eğitim sonunda TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt,  Yerel Yönetimlerde Park, Bahçe ve Çevre Düzenleme Çalışmaları, Şehir Şebeke Suyu Yönetimi (SCADA), Sürdürülebilir Atık ve Çevre Yönetimi gibi konularda pratik ve teorik bilgi alan katılımcılara sertifikalarını takdim etti.

Kocaeli’nin Tecrübelerinden Daha Çok Faydalanmak İstiyoruz

Heyet adına konuşan KKTB Dış İlişkiler Uzmanı Fatma Yağlı aldıkları eğitimlerin Kıbrıs için önemine dikkat çekerek ” Eğitim programı için çok teşekkür ediyoruz, çok faydalı oldu, belediyelerimiz bundan sonraki uygulamalarında burada edindikleri tecrübelerden faydalanacak. Özellikle şehir şebeke suyu ve katı atık yönetimi gibi konularda Kıbrıs’ta düzenlenecek kapsamlı bir program ile Kocaeli’nin tecrübelerinden daha çok faydalanmak istiyoruz” dedi.

Buradaki programın ardından İstanbul’a gelen heyet, yaptıkları tarihi yarım ada turundan sonra İstanbul’dan ayrıldı.

Tarih : 15.03.2014