1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Mustafa Başkurt,Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA)’nın daveti üzerine 11-12 Mart günlerinde düzenlenen modern bina ve mimari yapılarda kullanılan yeni teknolojilerin tanıtımı ve değerlendirmesinin yapıldığı 42.KEİPA toplantısına katıldı.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da gerçekleşen toplantıya Arnavutluk, Gürcistan, Moldova, Azerbaycan, Rusya, Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna ve Türkiye’den komisyon üyeleri, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt’un yanı sıra, KEİPA Türk Grubu Başkanvekili, Elazığ Milletvekili Mehmet Necati Çetinkaya katıldı.

KEİPA Komisyon Başkanı, Azerbaycan Milletvekili…nin açılışıyla başlayan programda, konuyla ilgili rapor okunarak müzakere konuşmalarına geçilerek katılımcıların görüşleri alındı.

Toplantıda konuşan TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, Birliğin yaptığı faaliyetler ve UYEM tecrübe ve bilgi paylaşım programları hakkında bilgi vererek, beediyeler arasında ihtiyaç duyulan tecrübe ve bilgi paylaşımı konusunda KEİPA ile  ortak çalışmalar yürüterek sürece destek sağlayacaklarını belirtti.

Bilgi ve Deneyim Paylaşım Programlarından Arnavutluk da Faydalanmalı                                                                   

KEİPA Programı için Tiran’da bulunan Genel Sekreter Başkurt, Tiran Belediye Başkanı, Arnavutluk Yerel Yönetim Birliği Başkanı Lulzim Basha’yı ziyaret etti.  UYEM programlarının Arnavutluk’taki belediyeler için  düzenlenmesi konusunda fikir birliğine varılan ziyarette Lulzim Basha belediyelerin bu eğitimlerden faydalanması için protokol imzalanarak işbirliğinin hızlandırılması için çalışmalara başlanacağını ifade etti.

TDBB’nin 10.Yılı anısına yayımlanan “Orta Asya’dan Anadolu’ya Şehir ve İnsan”  albümünün Balkanlar’a yönelik bir versiyonunun hazırlamak istediklerini ifade eden Genel Sekreter Mustafa Başkurt, bu konudaki çalışmalarda Tiran Belediyesi ile işbirliği yapılabileceğini dile getirdi.

UYEM Eğitimleri Bize Vizyon Kazandırıdı

Tiran Belediyesi’nin ardından TDBB üyesi Elbasan Belediyesi’ne yapılan ziyarette, Belediye Başkanı Qazim Seijidini, 2012 yılında UYEM bilgi ve tecrübe paylaşım programına katıldığını ifade ederek programın birçok konuda kendilerine vizyon kattığını söyledi. Görüşmenin ardından Başkan Seijidini eşliğinde şehri gezen TDBB Heyeti, Elbasan Müftülüğü’nü de ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yeni Bir Eğitime Destek Vereceğiz

Arnavutluk Cumhuriyeti resmi ziyaret programının son görüşmesi 2500 yıllık tarihe sahip Berat Şehri’nin Belediye Başkanı Fadil Nasufi’nin makamında gerçekleşti. TDBB ile yürütülen ortak projelerin görüşülmesinin ardından şehir gezilerek devam eden çalışmalar hakkında bilgi alındı. 2012 yılında düzenlenen UYEM eğitimine de katılan Nasufi, yeni bir eğitim programı düzenlenmesi halinde memnuniyetle destek vereceklerini ve kendinin de programa katılacağını belirtti.

Ziyaret programı, TDBB işbirliği kuruluşu TİKA Arnavutluk Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin ile yapılan işbirliği görüşmelerin ardından sona erdi.

Tarih : 12.03.2014