1

Kırgız şiirinin ve destan geleneğinin önemli temsilcilerinden Toktogul Satılganov, doğumunun 150. yılında TÜRKSOY’un ilan ettiği “Toktogul Satılganov Yılı” kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerle anılmaya devam ediyor.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde  ve  2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir- Odunpazarı’nda gerçekleştirilen programların ardından, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Bahçelievler Belediyesi ev sahipliğinde İstanbul’da da geniş katılımlı bir program düzenlendi.

Programa; Kırgız Cumhuriyeti Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanı Sultan Rayev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel sekreteri Mustafa Başkurt, Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Yıldız, Bahçelievler Meclis Üyesi Faruk Çetin, Kırgız Türk Dostluk Derneği Temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kültürel Birlikteliğimize Ev Sahipliği Yapmaktan Gurur Duyuyoruz

TDBB Başkan Yardımcısı, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu adına programa katılan Başkan Yardımcısı Zekeriya Yıldız, etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Kültür birlikteliğimizin ve zenginliğimizin sembolü olan Türk Dünyasının değerli şahsiyetleri vesilesiyle bir araya gelmek ve onları tanımaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Türk Dünyasının Önde Gelen Değerlerinin Tanıtılmasını Önemsiyoruz

TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt yaptığı konuşmada “Birlik olarak belediyeler arasında iş birliği yaşanabilir bir şehirler güzel şehirler inşa etmek için çalışan kurum olsak da Türk dünyasının önde gelen değerlerinin kültür adamlarının, şairlerinin Türk dünyasına ve gelecek nesillere tanıtılması için yapılan programlara katkıda bulunmayı önemsiyoruz, TÜRKSOY ile işbirliğimiz çerçevesinde 3 yıldır güzel organizasyonlar yapıyoruz. Bu anlamda bize destek veren Belediyemize, TÜRKSOY Genel Sekreterimize ve teşriflerinden dolayı sayın Bakanımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Önemli Şahsiyetleri Yaşatmaya Çalışıyoruz

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, bu tür programlarla Türk kültürüne hizmet etmiş olan önemli şahsiyetlerin yıl dönümleri kutlamak suretiyle onların adlarını ve bıraktıkları kültürel mirası yaşatmaya çalıştıklarını vurguladı.

Protokol konuşmalarının ardından Satılganov belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Satılganov ve Kırgız kültürü üzerine sunum yapılmasının ardından “Kambarkan” Folklor ve Etnografya Topluluğu bir konser verdi. Programda ayrıca Satılganov’un fotoğraf sergisi de yer aldı.

Tarih : 05.03.2014