1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) heyeti  Azerbaycan Adalet Bakanlığı Belediyelerle Çalışma Merkezi Başkanı, TDBB Eşbaşkanı Mehdi Selimzade’nin daveti üzerine Bakü’ye giderek üyeler arası ilişkilerin geliştirilmesi konusunda temaslarda bulundu.

TDBB Başkan Yardımcısı, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, TDBB Başkan Yardımcısı, Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Kütahya Pazarlar Belediye Başkanı Ahmet Torun, TDBB Yüksek Danışma Kurulu Üyesi, Prof.Dr. Adem Esen, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, Exitcom Recycling Geri Dönüşüm LTD.ŞTİ. Genel Müdürü Murat Ilgar ve Dış İlişkiler uzmanlarından oluşan heyet ilk olarak TDBB Eşbaşkanı Mehdi Selimzade’yi ziyaret etti.

Yerel Yönetimler Arası İşbirliğinin Geliştirilmesi Çok Önemli

Heyeti makamında karşılayan M.Selimzade TDBB temsilcilerinin Bakü’ye gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek TDBB ve TİKA ile yaptıkları ortak çalışmaların Bakü için önemine değindi. Özellikle UYEM tecrübe paylaşım eğitim programlarından faydalandıklarını ifade eden Selimzade bu işbirliğinin devam etmesinin yerel yönetimlerin gelişimine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

TDBB heyet başkanı İsmail Kavuncu da“Bizler dost ve kardeş ülkelerle birlikte olmaktan çok mutluyuz. İnsanların sıcaklığı ile kendimizi Anadolu’da gibi hissediyoruz” dedi. Parlamentolar arası işbirliğinin yanında yerel yönetimler arasındaki diyalogun önemine dikkat çeken Kavuncu ” Birlik üyelerimizden en çok üyemizin bulunduğu ikinci ülke olan Azerbaycan ile çalışmalar yaptığımız için çok mutluyuz, Türkiye’nin Azerbaycan’dan Azerbaycan’ın da Türkiye’den alacağı çok şey var, halklar arası ilişkilerin gelişmesi bize çok güç katıyor, çalışmalarımızı yönlendiriyor” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan Sumgait Belediye Başkanı Abulfaz Babaev, Yasamal Belediye Başkanı Zakir Jafarov, TDBB Eşbaşkan Danışmanı Kadir Halilov ve Merkezin Başdanışmanı Hafiz Aliev de Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile çalışmaktan mutlu olduklarını, kardeş belediyeler ile çalışmaları devam ettireceklerini ve bu konuda destek beklediklerini belirtti.

Azerbaycan Parlamentosu Bölgesel Sorunlar Komite Başkanı Arif Rahimzade’yi Ziyaret

TDBB heyeti Azerbaycan Parlamentosu Bölgesel Sorunlar Komite Başkanı Arif Rahimzade’yi parlamento binasındaki makamında ziyaret etti.

Görüşmede TDBB çalışmaları ile ilgili bilgi verildi. Türkiye’de birçok meselenin belediyeler tarafından çözüldüğünü ifade eden Komite Başkanı Arif Rahizmade “UYEM eğitimleri sayesinde TDBB faaliyetleri ile tanıştık belediyelerin çalışmalarını görme fırsatı bulduk ve edindiğimiz bu tecrübelerden faydalanıyoruz” dedi.

İki devletin gücünün birlikte olduğunu ifade eden TDBB heyet başkanı İsmail Kavuncu yerel ilişkilerin önemini değinerek bu ilişkilerin daha güzel seviyeye ulaştırmak için çalıştıklarını  belirtti. TDBB Başkan Yardımcısı Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin de “Karabağ acıları da yüreğimizdedir, unutmadık” diyerek iki devletin kardeşliğine dikkat çekti.

Heyet TÜRKPA Genel Sekreterinin Kabulünde

Parlamento binasındaki görüşmelerine yeni atanan TÜRKPA Genel Sekreteri Jandos A.Asanov ile devam eden heyet TDBB faaliyetleri ve TÜRKPA ile yapılan çalışmaların geliştirilmesi konusunda  fikir alışverişinde bulundu. TDBB Başkan Yardımcısı Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin Türkî Cumhuriyetler ve toplulukları tanıtan kitapçık yapılması önerisinde bulunarak çalışmaları bizzat kendinin yürüteceğini ifade etti.

T.C.Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun’u Ziyaret

Görüşmede, T.C.Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun 15000 Azerbaycanlı öğrenciler yurtdışında olduğunu, ve 8000 civarında öğrencinin Türkiye’de eğitim gördüğünü belirtti. Birçok alanda stratejileri birlikte geliştirmemiz lazım diyen Coşkun Bakü’nün ulaştırma alanındaki gelişmelerini anlatarak  TDBB’nin bu alanda çok önemli bir rol teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

Heyet Sabael Valiliği’nde

Sabael Valisi Asif Askerov TDBB heyetini toplantı salonunda karşıladı. Görüşmede Vali Sabael ilçesinin stratejik önemli ilçe olduğunu belirterek ilçe ile ilgili geniş bir bilgi verdi. TDBB çalışmalarını anlatan Genel Sekreter Mustafa Başkurt ise Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği (TDMMB)’nin Mayıs ayında Bişkek’te düzenleyeceği Kurultay çerçevesinde yapılacak şehircilik sergisinin TDBB tarafından yönetileceğini ve bu sergide Sebael’deki çalışmalara da yer vermek istediklerini belirtti.

TDBB heyeti ziyaret sırasında T.C. TİKA Bakü Koordinatörü Mustafa Haşim Polat’ı, Kafkaz Universite Rektörü Prof.Dr. Ahmet Saniç’i,TRT Bakü Temsilcisi Emrah Timuçin Yazıcı’yı ziyaret etti ve Yunus Emre Enstitüsü Temsilcileri ile bir araya gelerek ortak çalışmalarla ilgili birçok görüşme yaptı.

Tarih : 21.02.2014