1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) çalışanları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Baca ve Yangın Güvenliği Uzmanı Muhammed Can’dan eğitim aldı.

Birlik Merkezinin Ahşap olmasından dolayı, daha çok katı yangınlar ve söndürme yöntemleri üzerinde durulan eğitimde, yangınla karşılaşıldığında yapılması gerekenler, yangına müdahale türleri,  ve  yangın durumunda yapılan yanlışlar örneklerle anlatıldı.

Yangını gören ilk kişinin mutlaka müdahale etmesi gerekir diyen Can, İstanbul İtfaiyesi’nin yangın ihbarlarına müdahale süresinin 6,5 dakika olduğunu, bu sürenin Avrupa standartlarında 5 dakika olduğunu ve İstanbul’da da sürenin kısaltılması için alan daraltması yapıldığını söyledi.

Katı (Korlu) yanmalarda mutlaka soğutma yapılması gerektiğini vurgulayan Can, sıvı yanmaları (mutfakta yağ yanması) su ile müdahale etmenin kesinlikle yanlış olduğunun altını çizerek, yangın tüpü ile, tüp yoksa da yanmadan büyük olacak bir tekstil ürünü ıslatarak yanan yerin üzerinin kapatılmasının doğru söndürme yöntemi olduğunu ifade etti. İş yerinde çıkacak bir yangında nasıl davranılması gerektiğini de anlatan Can, bu gibi durumlarda önceden hazırlanan tahliye şeması, tahliye ve yangına müdahale ekibinin oluşturulması gerektiğine vurgu yaptı.

Eğitim sonunda, birlik çalışanları yangın tüpleriyle yangına nasıl müdahale edilmesi gerektiğini öğrenerek, söndürme tatbikatı yaptı.

Tarih : 06.02.2014