1

Kırgızistan’dan Dostluk Ajans Başkanlığı’nın daveti üzerine ülkemize gelen Kırgız basın heyeti Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ni ziyaret etti.

Kırgızistan Dostluk Ajans Başkanı Nurlan Kudayberdiev, BBC Radyosu Bişkek Temsilcisi İbragim Nurakun Uulu, Gazateciler Birliği Vakfı Koordinatörü Nurgül Maksütova, Siyasi Uzman Uran Botobekov, Uluslar arası Azattık Radyosu muhabiri Bakıtbek Asanov, Yerel Maral Radyosu Muhabiri Kanay Anarkulov, Ulusal Obon Gazetesi Edütörü Mirbek Mırzabekov, Media Platformu Koordinatörü Seyitbek İdrisov, Kamu Oylaması Siyasi Gazetesi Muhabiri Erik İsrailov, Ulusal Halk Televizyon ve Radyo Muhabiri Çolpon Karmışakova, Kırgız Devlet Televizyon ve ve Radyosu TV Muhabiri Mirlan Bektursunov, Kırgız Devlet Televizyon ve Radyosu TV Muhabiri Gülşan Kulmatova’nın bulunduğu heyeti  TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt karşılayarak, birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kırgızistan’da yapılan etkinlikler ve projeleri de anlatan Başkurt, Bişkek ve Oş şehirlerine yapılmış olan resmi ziyaretler, tamamlanan Hz. Ömer Camii ve Uzgen Dostluk Çocuk Oyun Parkı, belediyelere hibe edilen ekmek fırınları ve Kardeş Şehir Günleri hakkında detaylı bilgi verdi.

Yerel Yönetimlerin Gelişiminde Basın Çok Önemli

Yapılan bilgilendirmenin ardından Mustafa Başkurt TDBB’nin hedefleri ve yerel yönetimler arası işbirliklerini geliştirme konusundaki soruları cevaplayarak, yerel yönetimlerin gelişiminde basının önemli rolü olduğunu söyledi.

Ziyaret sonunda, değerlendirme yapan Kırgızistan Dostluk Ajans Başkanı Nurlan Kudayberdiev,  kabulden ve yapılan çalışmalardan duydukları memnuniyeti ifade etti.

Görüşmenin ardından heyet, EMİTT 2014 Turizm fuarı, Florya Akvaryumu, Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi, Topkapı Kültür Evlerini de ziyaret etti.

Tarih : 04.02.2014