1

Tataristan Yerel Yönetim Birlik Başkanı Minsagit Şakirov’un davetiyle 25 Ocak’ta Tataristan’a giden Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) heyetinin dört gün süren ziyaret programı sona erdi.

İlk gün Tataristan’ın tarihi yerleri, kilise, müze ve 2013 Universiada Adasını gezen heyet, programın ikinci gününde, önemli ve tarihi kent Bolgar’da temaslarını sürdürdü. Spas İlçe Başkanı Kamil Nugaev’in ev sahipliğindeki ziyarette yapılabilecek ortak projeler ve kültürel turizm işbirliği görüşülerek kültürel değere sahip yerler gezildi ve mekanlar hakkında bilgi alındı.

Kaymakam Rustem Gafarov’un Kabulünde

Bolgar dönüşünde Kazan Sovet ilçe kaymakamı Rustem Gafarov’u ziyaret eden heyet, ilçe hakkında kaymakamdan bilgi aldı. Alanı 167km2, nüfusu 290.000 olan ilçenin sanayileşme, bilim ve eğitim yapısının geliştiği  ilçe olduğunu söyleyen Gafarov, ilçedeki kurumlar, spor ve park tesislerinin revizyonu ve etkinlikler hakkında geniş bilgi verdi.

RF Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov ziyaret Edildi.

TDBB Ülkelerarası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, TDBB Kurucu Üyesi, İstanbul İl Meclis Başkanı Hüsamettin Koçak, TDBB Denetim Kurulu Yedek Üyesi, Bahçelievler Meclis Üyesi Faruk Çetin’den oluşan heyet, 28 Ocak Salı günü, RF Tataristan Cumhuriyeti Türkiye Temsilcisi Aydar Gaşigullin’in eşliğinde Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov’u ziyaret etti.

Ravil Zaripov heyetin yaptığı ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, ülkenin sanayi ve ticari alanda Türkiye ile ilişkileri ve yapılabilecek yatırımlar hakkında bilgi verdi. Ticari ve ülkelerarası gelişimde yerel yönetimlerin önemini vurgulayan Zaripov, Heyeti Mart ayında yapılacak Tekstil Fuarına davet etti ve bu fuarda TDBB’den destek istedi.

TDBB Heyet Başkanı İsmail Kavuncu, Martta yapılacak olan fuara Türkiye’den da katılımcı sağlama konusunda destek olmak için  gerekli çalışmaların yapılacağını belirterek, ilgili kurumlarla irtibata geçeceğini sözlerine ekledi.

Tataristan Yerel Yönetimler Birlik Başkanı Minsagit Şakirov’a Ziyaret

Heyetin Tataristan ziyaretine vesile olan, Tataristan Yerel Yönetimler Birliği Başkanı Minsagit Şakirov’a yapılan ziyarette, birliğin kuruluşu, yapısı ve çalışma şekli ile ilgili detaylı bir bilgi alındı.

TDBB Heyet Başkanı İsmail Kavuncu, Tataristan ile işbirliğin yapmanın önemine değinerek, “Tataristan bizim için dost ve kardeş ülke, kardeşlik bağlarımızı ve işbirliğimizi bu bölgedeki Başkurt, Çuvaş ve diğer bölgelerle de ortak çalışmalar yaparak geliştirmek istiyoruz” dedi.

Minsagit Şakirov da, Tataristan Yerel Yönetim Birliği olarak TDBB faaliyetlerine katılım sağlayacaklarını ve işbirliklerine açık olduklarını bildirdi. TDBB ile diğer kardeşlerimizle de tanışma fırsatı bulduk diyen Minsagit Şakirov bu sayede birçok ülkenin yerel yönetim temsilcileri ile aktif iletişim halinde olduklarını belirtti.

Kazan Büyükşehir Belediye Başkanı İlsur Metşin Ziyareti

Kazan Büyükşehir Belediye Başkanı İlsur Metşin heyeti kabulünde; Türkiye ile Tataristan’ın gerek devletlerarası gerekse belediyeler arasında birçok ortak çalışma yaptığını belirterek, İstanbul, Eskişehir, Antalya ve Ankara’da kardeş şehirleri olduğunu ifade etti. Türkiye bizim yakın partnerimizdir diyen başkan Türkiye’de her yıl Milli Sabantuy kültürel etkinliklerinin yapıldığını ve bu etkinliklerin Kazan ve İstanbul sanatçı gruplarının dostluğunu arttırdığını sözlerine ekledi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın UCLG Başkanı olmasından duydukları memnuniyeti ifade eden Metşin, Mart ayında Türkiye’de yapılacak yerel seçimler sonrasında belediye başkanlarının Orta Asya’ya yapacakları kültürel gezileri TDBB ile planlayarak yapmak istediklerini ve  Nisan ayında yapılacak Kazan 2014 Kültür Başkentinin açılış töreninde TDBB’yi de görmekten memnun olacağını sözlerine ekledi.

2013 yılında Kazan’da gerçekleşen Universiada etkinliklerinde, Türkiye’nin ilk etaplardan itibaren büyük destek sağladığını belirten Metşin, İki ülke arasında is dünyasında, sanayi, ticari, spor ve eğitim konusunda güvene dayalı bir ilişki olduğunu söyleyerek, bu ilişkilere çok önem verdiklerini ve yerel yönetim ilişkilerinin bundan sonra daha da geliştirmek istediklerini ifade etti.

TDBB Heyet Başkanı İsmail Kavuncu, Kazan’ın 2014 Kültür Başkenti seçilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kazan şehrinin bunu hak ettiğini söyledi. Kültür programları çerçevesinde birlikte güzel etkinlikler yapılacağını ifade eden Kavuncu bu anlamda TDBB olarak destek sağlayacaklarını ve yapılacak çalışmalarda yer almak istediklerini ifade etti. Kavuncu, Eyüp Belediyesi’nin düzenlediği “2011 Abdullah Tukay Yılı” etkinlikler çerçevesinde ünlü tatar edebiyatçısı “Abdullah Tukay Parkı”nı açtıklarını ve bununla gurur duyduklarını sözlerine ekledi.

Tataristan Kültür Bakanı Ayrat Sibagatullin Ziyareti

TDBB heyetinin ziyaret ettiği Tataristan Kültür Bakanı Ayrat Sibagatullin, Türkiye’de Abdullah Tukay parkını birlikte açtıklarını ve bundan çok memnun kaldıklarını ifade ederek Eskişehir’de her sene Sabantuy bayramı kutlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TDBB heyet Başkanı İsmail Kavuncu Kazan şehrinin Türk Dünyası 2014 Kültür Başkenti olmasından dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek, Eskişehir’in 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu ve bu konuda Türkiye’nin tecrübesi olduğunu söyledi ve Kazan şehrini dünyaya tanıtmak ve ülkelerarası kültürel etkinliklere her zaman destek sağlayacaklarını belirtti.

Tatariştan Devlet Meclis Başkan Yardımcısı Rimma Ratnikova Ziyareti

Görüşmede Rimma Ratnikova Tataristan ile Türkiye işbirliği aktif şekilde geliştiğini ve parlamentolar arası ilişkiler, kültürel, ticari ve ekonomik alanlarda da etkin bağlantılar olduğunu söyleyerek: “Bizim için Türkiye’nin belediyecilikteki tecrübesi ve yerel yönetimler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi önemli. Biz  vatandaşlarımızın yerel yönetimde yer almasına çok önem veriyoruz. Bunun dışında tarihi ve kültürel önemi olan şehirlerimizi ve mirasımızı koruma da ülkelerarası işbirliği yapılabilecek konulardandır” dedi.

Heyet Başkonsolos Tunç Angılı İle Görüştü

T.C. Kazan Başkonsolosu Tunç Angılı, heyeti Başkonsolosluk toplantı salonunda karşıladı. Görüşmede TDBB çalışmaları ve Kazan Şehri Türk Dünyası 2014 Kültür Başkenti kapsamında yapılabilecek faaliyetler, kültürel işbirlikleri yanı sıra ticaret ve belediyecilik alanlarında da işbirliği yapılması konuları ele alındı.

Tarih : 30.01.2014