1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel sekreteri Mustafa Başkurt, TDBB Eşbakanı, Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Komrat Şehri Belediye Başkanı Nikolay Dudoğlu’nun daveti üzere  19-21 Ocak tarihlerinde Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’ni ziyaret etti.

Başkurt, iki gün süren ziyaret kapsamında, TDBB Eşbakanı, Komrat Belediye Başkanı Nikolay Dudoğlu, Çadır Lunga Belediye Başkanı Georgiy Ormanji, Moldova Yerel Yönetimler Birliği (CALM) Başkanı Tatiana Badan, CALM Genel Sekreteri Viorel Furdui, Kapakliya Belediye Başkanı  Aleksey Busuek, Karahasan Belediye Başkanı, CALM Başkan Yardımcısı Vladislav Koçu, CALM Eksperi, Moldova Kadınlar Ağı Başkanı Nadejda Darie, TC Kişinev Büyükelçisi, TİKA Kişinev Koordinatörlüğü ve T.C.Kişinev Ekonomi müşaviri ile görüştü.

Yatırımlar İçin Doğru Kanallar

Uluslararası Yerel Yönetim Eğitim ve Araştırma Merkezi(UYEM) eğitimlerinin değerlendirilerek, 2014 yılında yapılacak eğitimler hakkında fikir alışverişinde bulunulan görüşmelerin yapıldığı ziyaret kapsamında Genel Sekreter Mustafa Başkurt, Kişinev Büyükelçisi’yle bir araya gelerek Birlik çalışmaları hakkında bilgi verdi. Büyükelçi’nin talebi üzerine bölgenin Ticaret Müşavirliğini ziyaret eden Başkurt, bölgede kalkınma ve istihdamın artırılmasına yönelik yapılacak yatırımların doğru yönlendirilmesine yardımcı olabileceklerini belirtti.

UYEM Faaliyetleri Devam Etmeli

Kişinev’deki CALM ofisini de ziyaret eden Başkurt, CALM Başkanı Tatiana Badan, CALM Genel Sekreteri Viorel Furdui, Kapakliya Belediye Başkanı  Aleksey Busuek, Karahasan Belediye Başkanı Vladislav Koçu ve Aralık ayında düzenlenen eğitime katılan CALM eksperi, Moldova Kadınla Ağı Başkanı Nadejda Darie ile görüştü.

CALM Başkanı Tatiana Badan, TDBB ile 3 yıldır süren işbirliği çalışmalarının ve UYEM programlarının yerel yönetimler için çok önemli olduğunu, eğitimlerin çalıştay ve konferanslar düzenlenerek genişletilmesi gerektiğini belirtti ve Moldova’ya yönelik düzenlenen eğitim için Genel Sekreter’e teşekkür plaketi takdim etti.

Ziyaret kapsamında Gagavuz Bayramına da katılan Başkurt, TİKA Kişinev Koordinatörlüğü ziyaret ederek, TİKA’nın bu bölgede yaptığı restorasyon çalışmalarını gezdi ve TİKA Koordinatörü ile yerel bir televizyonda yayımlanan programa katılarak  TDBB çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Tarih : 23.01.2014