1

Uluslararası Medeniyet Kongresi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği iş birliği kuruluşu İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin Medeniyet Araştırmaları Merkezi (İSMAM) tarafından 17-19 Ocak 2014 tarihlerinde Wyndham Kalamış Marina Hotel’de gerçekleştirildi. 18 oturumda toplam 90 bildiri sunulan kongreyi, uluslararası birçok ülkeden 250 civarında akademisyen takip etti.

Medeniyet Kavramı, Medeniyetler Çatışması, Medeniyetler İttifakı, Batı ve Doğu Medeniyetleri ve İslam Medeniyeti gibi konularda üç gün boyunca çeşitli oturumların gerçekleştiği Uluslararası Medeniyet Kongresi’nde; Florida Atlantic Üniversitesi’nden Ali Farazmand,  George Washington Üniversitesi’nden Henry Hale, Western Sydney Üniversitesi’nden Brett Browden, ve Westminster Üniversitesi’nden Abdulvahab El Affendi  gibi  alanında uzman akademisyen bildiri sundu.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamit Okur, İstanbul Medeniyet Üniversitesi  İSMAM Müdürü Prof. Dr. Hamza Ateş, İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin ile Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler’in de katıldığı  Kongrenin açılış konuşmasını, Harvard Üniversitesi’nden dünyaca ünlü Tarihçi-Filozof Profesör Tu Weiming yaptı.

Okur: “Toplum ve Medeniyet Odaklı Çalışmalarımızla Ülkemizi En İyi Şekilde Temsil Etmeyi Hedefliyoruz”

Programda Konuşan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamit Okur “Bu konferansla bütün insanların dostça, kardeşçe ve huzur içinde yaşayacakları yeni bir medeniyet oluşumunun temellerini atmayı umuyoruz” diyerek konferansın önemine dikkat çekti.

Ateş: “İSMAM, uluslararası platformlarda kabul gören stratejik öneme sahip bilimsel alanlarda araştırma, proje ve yayın üretmeyi amaçlıyor”

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hamza Ateş de konuşmasında, İstanbul Medeniyet Üniversitesinin iki yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen önemli mesafeler kat ettiğine dikkat çekti. “Biz her şeyden önce bir araştırma, medeniyet ve toplum odaklı bir üniversiteyiz. Dolayısıyla misyonumuzun gerektirdiği bu içeriği doldurmak üzere geçen yıl Medeniyet Araştırma Merkezini kurduk” dedi.

Tarih : 20.01.2014