1

Her iki yılda bir yapılan ve bu yıl altıncısı Bişkek’te, Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Almazbek ATAMBAYEV’in himayelerinde düzenlenecek olan Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayına ilişkin koordinasyon toplantısı, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılımıyla yapıldı.

TÜRKSOY ev sahipliğinde 17 Ocak Cuma günü gerçekleştirilen toplantıya, Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB) Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği(TDMMB) Genel Başkanı, Karayolları Genel Müdürü M.Cahit Turhan, TDMMB Genel Sekreteri Dr.İlyas Demirci,TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı temsilcileri katıldı.

Ortak Mimari ve Ortak Kültürün Yaşatılmasını Önemsiyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, toplantıda yaptığı konuşmada, şehirlerin mimari yapısının ve kültürel dokusunun muhafaza edilmesinin son derece önem taşıdığını ifade etti.  Türk Dünyası ülkeleri arasında  mimarlık ve şehircilik alanlarında ortak standartların belirlenmesi ve güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan, bu yöndeki tüm girişim ve çalışmaları desteklemek için ne gerekiyorsa yapılacağının altını çizdi.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı destekleriyle Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanlığının ev sahipliğinde gerçekleştirilecek kongreye ilişkin birçok karar alınan toplantı sonrasında, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov Türk Dünyası’nın gelişimine katkılarından dolayı  TÜRKSOY’un hatıra parasını Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye takdim ederken, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt da Birliğin 10.Yılı anısına yayımlanan Orta Asya’dan Anadolu’ya Şehir ve İnsan Albümünü takdim etti.

Tarih : 18.01.2014