1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde; Uluslararası Yerel Yönetimler Eğitim ve Araştırma Merkezi (UYEM) 2013 yılı III. Dönem Afganistan Eğitim Programı devam ediyor.

Afganistan Kabil 16. Bölge Belediye başkanı ve beraberindeki yerel yönetim temsilcilerinden oluşan 15 kişilik heyet ilk saha eğitimini 19 Kasım Salı günü İstanbul Büyük Şehir İktisadi Teşekküllerinden biri olan İstanbul Asfalt Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSFALT)’ta yaptı.

İstanbul Büyükşehir ve ilçe belediyelerin asfalt ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan işletmenin Habipler tesislerinde yapılan eğitimde, Üretim Şefi Hakan Akbulut İsfalt hakkında genel bilgi vererek,  yıllık üretim kapasitesi, sıcaklık değerleri, asfalt yalıtım ve tamiri gibi konuları anlattı.

Katılımcıların asfalt üretim ve kaplama tekniklerine dair sorularının cevaplanmasının ardından, İsfalt Üretim Şefi Hakan Akbulut eşliğindeki heyet uygulama örneklerini sahada inceledi.

“Sosyal Belediyecilikte Uzman İsim Lokman Çağırıcı”

Buradaki eğitimin ardından heyet, TDBB Başkan Yardımcısı, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın ev sahipliğinde düzenlenen yemeğe katıldı.

Bağcılar’daki Osmanlı Konağı’nda düzenlenen programa,Belediye Başkanı’nın yanı sıra İlçe Kaymakamı, İlçe Milli eğitim Müdürü, İlçe Müftüsü ve Ak Parti İlçe Başkanı da katıldı.

Sosyal Belediyecilik alanındaki tecrübeleriyle ilgili bir sunum yapan Başkan Çağırıcı, yetkiyi halktan aldıklarını, yapılacak işlerin halka danışılarak yapılması gerektiğini bunun için de kurulan yürütme meclislerinde halkın fikirlerinin mutlaka alındığını, yapılan halk günleriyle, haftanın bir gününde isteyen herkesin  başkanla randevusuz görüşebildiğini söyledi.

Bağcılar Belediyesi sınırlarında yaşayan, her vatandaşın sorunları için belediyenin girişinde bulunan danışma birimlerine başvurduğunda hızlı biçimde ilgili birime yönlendirilerek çözüme ulaşabildiğini , yapılan kadınlar sarayı, engelliler sarayı ve halk saraylarıyla vatandaşa daha iyi yaşama imkanı sunmayı amaçladıklarını ifade etti.

“Türkiye, Türk – Afgan Dostluk Parkı İnşa Etti”

Konuk Belediye Başkanı Dawud Shinwari, Afganistan – Türkiye dostluğunun 89 yıldır devam ettiğini söyleyerek, kendilerine gösterilen ilgiden dolayı teşekkür etti. Birkaç yıl önce büyük bir park yapmak için birçok ülkeden yardım istediklerini Belirten Afgan Başkan, ilk başvurunun Türkiye’den geldiğini ve TİKA’nın desteğiyle Afganistan – Türkiye dostluk parkının inşa edildiğini söyleyerek, “Gelecek yıl bu parkta bir çok ülkenin katılımıyla düzenlenerek uluslar arası düzeyde  kutlanacak Nevruz Bayramına hepinizi davet ediyorum” dedi.

Shinwari “Bizim dostluğumuz tarihi, dini ve kültürel bir dostluktur, Türkiye’nin eli her zaman bizim üzerimizde olmuştur, Afganlar ve Türkler her zaman birlikte yürümüşlerdir, Kurtuluş Savaşında bizim de şehitlerimiz vardır, dilerim ki burada bulunan gençlerimiz sizlerin tecrübelerinden yararlanarak bizim harap şehrimizi güzelleştirirler” diyerek konuşmasını tamamladı.

“Bu Tecrübelerimizi Ülkemizde Büyük Bir İstekle Uygulayacağız”

Sonrasında söz alan Afganistan Kabil  Kültür Müdür Yardımcısı, kendilerini konuk ettiklerinden dolayı teşekkür ederek “Türkiye’nin her zaman yanımızda olduğunu biliyoruz ve bunun için şükranlarımızı sunuyoruz, Afganistan arkasında uzun yıllar süren savaşları bırakan bir ülkedir, yeniden yapılanıyoruz ve bunu yaparken de sizlerin tecrübelerine ihtiyacımız var. Heyetimizde çevre, kültür vb. idarelerden temsilciler bulunuyor, herkes kendi alanıyla ilgili tecrübe edinecek ve Kabil’de bunları uygulayacağız. Çok güzel yerleri geziyoruz ve bu şehirdeki uygulamaları görüyoruz, Kabil’e dönünce çok daha fazla ve daha istekli olarak çalışacağız” dedi.

Buradaki programın ardından heyet, Bağcılar Belediyesi’nin yaptırdığı, Kadınlar sarayı, Engelliler Sarayı ve Bağcılar Endüstri Meslek Lisesini gezerek, yapıların işleyişi hakkında bilgi aldı.

Daha sonra, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’nu makamında ziyaret eden heyet, belediyecilik hakkında sohbet etti.