1

“Afganistan İslam Cumhuriyeti Uluslararası Yerel Yönetimler Eğitim ve Araştırma Merkezi (UYEM) Programı Başladı”

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde; Uluslararası Yerel Yönetimler Eğitim ve Araştırma Merkezi (UYEM) 2013 yılı III. Dönem Afganistan Eğitim Programı bugün yapılan açılış töreniyle başladı.

Bir hafta sürecek eğitim programının açılışına, Afganistan Kabil Heyetinin yanı sıra, Afganistan Başkonsolosu Mohommed Sarwar Mojadidi, Birlik Başkan Yardımcısı Lokman Çağırıcı, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, UCLG MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, Birlik Danışma Kurulu Üyeleri katıldı.

Birlik Genel Sekreteri Mustafa Başkurt’un bilgilendirme konuşmasının ardından UCLG MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman kürsüye geldi. Yaptığı programdan dolayı TDBB’ye teşekkürlerini sunan Duman, UCLG MEWA’nın da Afganistan’a yönelik çalışmaları olduğunu, bünyelerinde yayınladıkları gazetenin bir sonraki sayısında Afganistan’a ve bu yapılan programa yer vermek istediklerini dile getirdi.

Birlik Başkanı adına programın açılışını yapan Birlik Başkan Yardımcısı, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da konuşmasında, Afganistan ile ortak tarih ve kültürel bağlarımız olduğunu söyleyerek, yapılan bu tecrübe paylaşım programıyla halklar arası ilişkilerin güçleneceğine vurgu yaptı.  Son 10 yılda birçok alanda yaşanan değişimin Türkiye’deki yerel yönetim anlayışını da geliştirdiğini ifade eden Çağırıcı, belediyelerin sorunlarının ve çözümlerinin ortak olduğunu söyledi.

MBB ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB)’nin yerel yönetimler alanında çalışmalar yaptığını sözlerine ekleyen Çağırıcı, TDBB’nin yurt dışında yaptığı faaliyetler ve tecrübe paylaşım programlarıyla bir okul haline geldiğini söyledi.

Kabil 16. Bölge Belediye Başkanı  Dawud Shinwari ve Afganistan Başkonsolosu Mohommed Sarwar Mojadidi yaptıkları konuşmalarda, yapılan programdan duydukları memnuniyeti dile getirerek, alınacak eğitimlerin Afganistan’ın gelişime katkı sağlayacağını, bu eğitimlerden mutlaka istifade edilmesi gerektiğini vurguladı.

Protokol konuşmalarının ardından çektirilen hatıra fotoğrafıyla açılış programı sona erdi.

Öğleden sonraki oturumda Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker “Yerel Yönetimlerde Mali Yapı” konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Belediyelerin bütçe hazırlama, gelir toplama ve bütçeyi verimli kullanma konularıyla ilgi bilgi veren Köşker, belediyelerin yetkiyi halktan aldığını unutmadan hizmet etmesi gerektiğini vurguladı.

Belediye Başkanlarının en önemli görevinin insanı mutlu etmek olduğunu belirten Başkan, bulunulan ortamın ekonomik şartları dikkate alınarak stratejik planların yapılması ve eldeki imkanların en iyi şekilde hizmete dönüştürülmesinin gerektiğini söyledi.

Soru cevap kısmıyla devam eden oturumda, Afganistan ve Türkiye’deki yerel yönetim alanlarındaki farklar göz önünde bulundurularak, Gebze’deki uygulamalar hakkında detaylı bilgi verildi. Katılımcılardan gelen soruların yoğun olması, yapılan bilgi ve tecrübe paylaşımı konusundaki isteklerini göstermiş oldu.

Bu oturumun ardından, UYEM Afganistan eğitiminin ilk gün eğitimleri sona erdi. Programın ardında heyet, 1453 müzesini ziyaret etti.