1

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90.Yılı ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kutlamaları çerçevesinde, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY’un birlikte organize ettiği «Kaşgar’dan Endülüs’e Türk-İslam Şehirleri Şehrengiz toplantılarının üçüncüsü 25-29 Ekim tarihlerinde Eskişehir ve İstanbul’da gerçekleştirildi.

 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ev sahipliğinde «Yükselen Cumhuriyet» temasıyla 25 Ekim’de ilk bölümü yapılan program, İstanbul’da «Kıta Bağlantıları» temasıyla 28 Ekim’de Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde tamamlandı.

Türk-İslam Şehirleri Sakarya Şehrengizi «Kıta Bağlantıları» programına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TDMMB Genel Başkanı ve Karayolları Genel Müdürü M. Cahit Turan, Türksoy Genel Sekteri Düsen Kaseinov, Eski Çevre Bakanı ve TDMMB İstanbul Şube Başkanı Ali Talip Özdemir’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

İpek Yolu Dirilecek

TDBB adına katıldığı Programda konuşan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, ortak tarih ve kültürel değerlere sahip Avrasya coğrafyasındaki Türk mimarisinin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasının çok önemli olduğunu belirterek, açılacak olan Marmaray projesinden övgüyle bahsetti.

Avrupa ile Asya’yı birleştirecek olan Marmaray Projesi’nin aynı zamanda Uzak Doğu’dan Avrupa’ya uzanan tarihi İpek Yolu’nun yeniden dirilmesine öncülük edeceğine değinen Karaosmanoğlu, ‘’Bu büyük başarı 90. yılını iftiharla kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’nindir»  dedi.

İpek Yolunu, canlandırmaya vesile olacak Türkiye’nin en büyük otoyolu projesi çerçevesinde Kocaeli’ne dünyanın en uzun asma köprüsünün bu günlerde hızla tamamlanmaya çalışıldığını da belirten Osmanoğlu, 2015 yılında İstanbul-İzmir arasını3,5 saate indirecek tarihi projenin de açılışının yapılacağı müjdesini verdi.

 

Karaosmanoğlu, Horasan Erenleri’nin ruhuyla Pir Ahmet Yesevi’nin duasıyla bu medeniyeti geleceğe taşımadaki en önemli görevin Mimarlara düştüğünü belirterek, mimarlarımız, Türk İslam Şehirciliğinin, mühendisliğinin ve mimarisinin, dününü ve bugününü çok iyi kavrayıp yarınını oluşturmakla mükelleftirler.Sultan Alparslan’ın kılıcıyla,imanıyla, yüreğiyle kapılarını açtığı Anadolu’da varlığımızı ispatlayan eserler; Mimarlarımızın cetvelleriyle ve gönyeleriyle çizildi. O mimarların en ulusu da Hiç şüphesiz türbesi burada bulunan Mimar Sinan ustadır. Tüm dünyanın saygı duyduğu bu büyük ustanın çırakları bir gün mutlaka onu aşacaklardır. Geleceğin ipek yolunda adından iftiharla söz ettirecek Mimari eserlerin gururunun aramızdaki mimarlara nasip olmasını umuyorum» dedi.

 

Programın sonunda Başkan Karaosmanoğlu’na TÜRKSOY’un 20. yıl madalyası takdim edildi.

Türk- İslam kültür ve uygarlığının, mimarisinin, sanatının, edebiyatının, tarihinin ve manevi değerlerinin bilinmesi, gündeme taşınması, sorunlarının giderilmesi, geliştirilip güçlendirilmesi ve dünyaya tanıtılmasını amaçlayan Şehrengizler daha önceki yıllarda Bursa ve Kars’ta büyük katılımlarla ve önemli, programlarla gerçekleştirildi. Aynı amaçlar doğrultusunda şekillenen Sakarya Şehrengizi bu yıl, Cumhuriyetin 90. yılı kutlamalarına,

Asrın en önemli projesi olan Marmaray’ın hizmete açılmasına, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğinin kuruluşunun 10. yılına, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY’un Kuruluşunun 20. Yılına ve Eskişehir İlimizin 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti oluşuna ithafen çok daha geniş kapsamlı programlar eşliğinde hayata geçirildi.

Tarih : 30.10.2013