1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği, 6 Ekim Pazar akşamı TDBB’nin ev sahipliğinde bir araya geldi.

Ziyaretlerde bulunmak amacıyla İstanbul’a gelen , Romanya’da 2 dönemdir  milletvekilliği görevini yürüten aynı zamanda Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği Başkanı olan  Gelil Eserghep ve beraberindeki heyeti,  TDBB akşam yemeğinde misafir etti. TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt’un da katıldığı programda, Romanya ve bölgede yaşayan Türk ve Tatar nüfusu hakkında bilgi veren Başkan Gelil Eserghep, Türkiye ile Romanya arasında kardeş şehir ilişkilerinin yoğunlaştırılması talebinde bulundu.

Görüşmeler sonucu Romanya’daki, Köstence, Mangalia ve Ovidiu, belediyelerinin, Türkiye’den belirlenecek 3  belediye ile kardeşlik kurulması yönünde fikir birliğine varıldı.

Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği’nin daveti üzerine TDBB’nin Romanya’ya gerçekleştirilmeyi düşündüğü ziyaret konusundaki istişarenin ardından program sona erdi.

Tarih : 07.10.2013