1

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi işbirliğinde yapılacak Lefkoşa Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin 2.Etap İnşaatı ve Hala Sultan  Camii’nin temeli 27 Eylül Cuma günü atıldı.

Lefkoşa Haspolat bölgesinde bulunan Hala Sultan İlahiyat Koleji açılışına KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu  da katılırken, aynı alan içerisinde yer alan caminin temel atma törenine, TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, TC Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, KKTC Eski Başbakanı İrsen Küçük, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkan Yardmıcısı, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve TDBB Genel SekreteriMustafa Başkurt,  bazı bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, devlet yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Hala Sultan İlahiyat Kolejinin açılışında konuşan KKTC Başbakanı Yorgancıoğlu, “Kompleksin yapımında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum, bu eğitim kompleksinden mezun olacak gençlerimizin, teknolojiyi en iyi şekilde kullanabilecek, yerelde ve dünya ile iletişimi sağlayabilecek, çağdaşları ile rekabet edebilecek bir konumda olmalarını, yürekleri insan sevgisi ile dolu, hoşgörülü ve saygılı olmalarını, ülkenin gelişimini projelendirmelerini,  bunu yaparken de geçmişte bu ülkede yaşananları unutmadan ama ona da takılmadan ilerlemelerini istiyorum.” dedi.

Kolej açılışının ardından gerçekleştirilen cami temel atma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ve  Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Törende  ilk konuşmayı yapan KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Hala Sultan Camii’nin  Selimiye  Camii’nden örnek alınarak yapılacağını dile getirerek, Kıbrıs’tan Edirne’deki camiye götürülen eserlerin de geri verileceğini belirtti.

Kıbrıs Vakıflar Örgütü ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı Işılay Arkan da, atalardan emanet bırakılan toprakların kullanılmasında manevi kurallara uymanın mutluluğu içinde olduklarını kaydederek, inşa edilecek cami için katkısı olan herkese teşekkür etti.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptığı konuşmada,Peygamberimizin  annesi kadar çok sevdiği Hala Sultan’ın bu topraklarda yattığını anımsatarak, Kıbrıs’ın Peygamberimiz Hz. Muhammed’in annemden sonra annem dediği bir hanımefendinin eliyle İslam’ın mesajıyla tanıştığını söyledi. Görmez, “O hanımefendinin bu topraklara ayak bastığı günden bu güne kadar, Kıbrıs’ın manevi hayatına hizmet eden bütün büyüklerimize canını kanını veren bütün şehitlerimize bütün gazilerimize yüce Rabbimden rahmet diliyorum.” dedi. Hala Sultan adına büyük bir eğitim kompleksi içinde Selimiye Cami’nin de güzel bir örneğinin yapılacağını kaydeden Görmez, camilerin sadece ibadet değil sevgi ve eğitim mekanları olduğunu söyledi.

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, eğitim kompleksi ve Hala Sultan Camii’nin, Lefkoşa’ya büyük bir değer katmış olacağını belirtti. Atalay,  Hala Sultan projesinin, Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs adasına vuracağı mühür olduğunu söyledi. Türk dünyasındaki değişik yerlere de önemli eserler inşa edildiğini anımsatan Atalay, Hala Sultan Camii’nin de aynı büyüklükte bir eser olacağına işaret etti.

Konuşmaların ardından Hala Sultan Camii’nin temelleri dualar eşliğinde atıldı.