1

Karabağ’da yaşanan sorunlar ile ilgili görüşmeler yapmak üzere Azerbeycan’dan Türkiye’ye gelen Karabağ Azadlık Teşkilatı temsilcileri, 23 Eylül Pazartesi günü, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile fikir alışverişinde bulunmak üzere birlik merkezini ziyaret etti.

Azadlık Teşkilatı Genel Başkanı Akif Nağıqazax, Küçükçekmece Kaymakamlığı Türk Dünyası Ofis Koordinatörü Semra Aydın ve Azerbeycan’dan gelen 15 sivil toplum örgütü temsilcisinin  bulunduğu heyet TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt tarafından karşılandı. Toplantı salonunda devam eden görüşmede Başkurt, TDBB’nin, 2000 yılında Azerbaycan’da düzenlenen Türk Dili ve Lehçelerini Konuşan Ülkelerin Devlet zirvesinde alınan kararla kurulduğunu belirterek, Azerbaycan’da Eş Başkanlığımız bulunduğunu ifade etti.

Azerbaycan’da yaşanan Karabağ sorununun Türkiye ve Türk Dünyasının sorunu olduğunu vurgulayan Başkurt, Türkiye bu sorunla ilgili gerekenleri yapmaktadır,  biz de kurum olarak üzerimize düşenleri yapaktayız şeklinde konuştu. Birliğin gerçekleştirdiği kardeş şehir etkinlikleri ve yerel yönetim eğitimleriyle gerçekleşen tecrübe paylaşımının halkların kaynaşmaları açısından önemli olduğunu ifade eden Genel Sekreter Başkurt, İBB’nin ev sahipliğinde düzenlenen Kültür EXPO 2013’teki İpekyolu Pazarında stant açılmasına destek olan Azerbaycan yetkililerine bu vesileyle teşekkür etti.

Geçtiğimiz günlerde Birliği ziyaret eden Kıbrıs Belediyeler Birliği’nin Azerbaycan’a ziyaret düzenlemek istediğini belirten Başkurt, ülkeler arası tecrübe paylaşımının ve Karabağ sorununun önemine tekrar değindi ve ziyaretlerin amacına ulaşmasını temenni ederek konuşmasını tamamladı.

Heyet adına kısa bir konuşma yapan Küçükçekmece Kaymakamlığı, Türk Dünyası Ofis Koordinatörü Semra Aydın Avşar da Karabağ sorununun siyaset üstü bir mesele olduğunu ifade ederek, hükümetin siyasetleri dışında yerel yönetimlerle ve ekonomik iş birlikleriyle milletler arası bağların güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Azadlık Teşkilatı Genel Başkanı Akif Nağıqazax da yaptığı konuşmasında, Türk Dünyasının bir araya gelmesi için çalışılması gerektiğini söyleyerek, dünyadaki en önemli şahsiyetleri Türk Dünyasının yetiştirdiğini belirtti.

Hükümetlerin ve partilerin gelip geçici olduğunu ifade eden Akif Nağıqazax, dünyayı STK’lar ve belediyelerin yönetmekte olduğunu söyledi. Türkiye ve Azerbaycan’ın geçmişten bu güne olan bağlarına da değinen Nağıqazax, bugün Türk dünyasının birleşip Azerbaycan’a destek olması gerektiğini belirtti.

Akif Nağıqazax, Beylükdüzü ve Küçükçekmece Belediyeleri ile de görüştüklerini ve Beylikdüzü Belediyesi ile geçmişten günümüze Karabağ sorununu anlatan tematik bir park yapılması konusunda anlaştıklarını söyledi. Küçükçekmece Belediyesi ev sahipliğinde, Karabağ  sorunlarının görüşüleceği, uluslararası bir konferans düzenlenmesi konusunda fikir birliğine vardıklarını da belirten Nağıqazax, TDBB ile de eğitim vb. konularda işbirliği yaparak, TDBB’nin tecrübelerinden istifade etmek istediklerini vurguladı.

TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, Küçükçekmece Belediyesi ile düzenlenecek konferans için destek sağlama sözü verdi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti bir kez daha ifade eden Başkurt’un, heyete hediyelerini takdim etmesinin ardından ziyaret sona erdi.