1

Tacikistan Ankara Büyükelçiliği tarafından, bağımsızlıklarının 22.yıldönümünü kutlamak üzere Ankara Swiss Otel’de 18 Eylül Çarşamba akşamı bir resepsiyon düzenlendi.

Tacikistan’ın yemeklerinin ve geleneksel giysilerinin de tanıtıldığı resepsiyona, İç İşleri Bakanı Muammer Güler, Türkiye-Tacikistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı,  TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkanı adına Genel Sekreter Mustafa Başkurt, milletvekilleri, diplomatik misyon temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Tacikistan’ın Ankara Büyükelçisi  Farrukh Homidinoviç Şaripov yaptığı açılış konuşmasında Tacikistan ve Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerine dikkati çekerek, “Dost ve kardeş ülke Türkiye Cumhuriyeti’nde böyle güzel ve coşkulu bir etkinlikte siz dostlarımız ile Tacikistan’ın bağımsızlığının 22. yıl dönümünü kutlamaktan onur duyuyorum” dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler de yaptığı konuşmada, 16 Aralık 1991’in “Kardeş ülke” Tacikistan’la ikili ilişkilerin başlangıcı olduğunu söyledi. Güler, Türkiye’nin Duşanbe’de büyükelçilik açan ilk ülkelerden olduğunu hatırlatarak, “Türkiye ile Tacikistan aynı kültür coğrafyasında yer alan, ortak bir geçmişi ve değerleri paylaşan iki dost ülkedir. Siyasi ilişkilerimizin ivme kazanarak daha da derinleştirilmesinin iki ülke açısından müspet sonuçlar doğuracağına olan inancımız tam, Türkiye ve Tacikistan, uluslararası platformlarda da hep kendilerini destekleyen iki dost ve kardeş ülkedir. Bundan dolayı da Sayın Büyükelçinin şahsında Tacikistanlı kardeşlerimize Türkiye’ye verdikleri desteklerden dolayı teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Tacikistan yöresel yemeklerinin ikram edildiği törende, Büyükelçi tarafından İçişleri Bakanı Güler’e ve TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’a, Tacikistan’ın geleneksel kıyafetleri giydirildi.