1

Hendek Belediye Başkanı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB) Başkan Yardımcısı Ali İnci, TDBB üyesi Moldova Gagauz Yeri Komrat Şehri’nin 224. Yıl kutlamalarına katıldı.

Kutlamalarda, TDBB’yi temsil eden Başkan İnci, Moldova Büyükelçisi Mehmet Selim Kartal , TİKA Moldova Temsilciliği ve Çadır Lunka İlçesi Okulu’nu ziyaret etti.

Başkan İnci, Komrat’ta Ruslar tarafından yurtlarından sürülen Gagavuz Türkleri’nin anısına yapılan anıtın açılışına da katıldı.  İnci törende yaptığı konuşmada, Gagavuz Yeri’nin kendileri için özel bir bölge olduğunu söyleyerek, “Kültür coğrafyamızdaki belediyelerle bilgi ve tecrübe paylaşımı sağlamak amacı ile kurduğumuz Türk Dünyası Belediyeler Birliği sayesinde bizler birbirimize ulaştık. Komrat ve Hendek kardeş belediyedir. Biz, birbirimizle tecrübelerimizi, bilgimizi paylaştığımız gibi acı ve tatlı günlerimizde de bir aradayız. Bu birlik bizleri aynı çatı altında geleceğe de taşıyacak ve kültürel birlikteliğimiz devam edecek.”dedi.

Komrat Belediyesi 224. Yıl kutlamalarına Polonya, Macaristan, Moldova, Türkiye başta olmak üzere bir çok ülkenin büyükelçisi katıldı.