1

Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği (RMTTDB)’nin 5 – 8 Eylül 2013 tarihinde düzenlediği “19. Uluslararası Türk Tatar Geleneksel Kostümler, Halk Oyunları ve Türküler Festivali”nde Türk Dünyası Belediyeler Birliği de temsil edildi.

Festivale, Romanya ve Türkiye’nin yanı sıra; Kırım, Bulgaristan, Makedonya ve Kazakistan’dan katılan ekipler yaptıkları yöresel aktiviteleri ile dikkat çekti. Geleneksel Türk – Tatar Şarkı, Giyim ve Oyunlar Festivali, Köstence’nin en yoğun meydanında yapılan Halk oyunları yürüyüşü ve Yaz Tiyatrosunun önündeki Folklor gösterisi ile renklendi. Festivalin açılışında ayrıca, folklor gösterisi, Tatar Güreşleri Turnuvası ve Halk oyunları da yer aldı. Gösteriler büyük bir ilgi ve beğeni ile izlendi. Program, RMTTDB başkanı Celil Esergep ile senatör Nicolae Moga’nın “Hoş geldiniz” konuşması ile devam etti. Esergep, konuşmasında etkinliğe katılan ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmasına “Selamun aleyküm” ile başlayan senatör Moga, etkinliğe katılanlarla bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Festivalde halk oyunlarının yanı sıra Bursa’dan Katılan Mehter Takımı’nın gösterisi ile Eskişehir ve Yalova’dan katılan grupların dans gösterileri büyük alkış aldı. Festivale katılan halk oyunları ekiplerinin temsilcileri yerel makamları ziyaret ederek gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür etti.

TDBB etkinlik kapsamında Köstence Valiliği ve Köstence Belediyesi’ne ziyarette bulundu. TDBB Dış İlişkiler Uzmanı Burak KOÇAK’ın katıldığı görüşmelerde Türklerin ağırlıklı olarak bulunduğu Köstence ve Mangali’daki yerel yönetim birimleriyle ortak projeler yürütülmesi için fikir birliğine varıldı.

Tarih : 08.09.2013