1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Denizli Belediyesi’nin ev sahipliğinde Yüksek Danışma ve Yönetim Kurulu toplantısını, 6 Eylül Cuma akşamı Pamukkale’de gerçekleştirdi.

TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığındaki toplantıya, Denizli’de Birliğe üye olan Tavas ve Honaz Belediye Başkanları, Denizli,Bolu, Rize, Mersin-Tarsus, İstanbul- Bağcılar Belediye Başkanları ve diğer yönetim ve danışma kurulu üyesi belediye başkanları katıldı.

Toplantı öncesinde Denizli Belediyesi’nin düzenlediği yemeğe, üyelerin yanı sıra AK Parti Denizli Milletvekili ve TDBB eski Başkanı Nihat Zeybekci,  AK Parti Denizli Milletvekilleri Nurcan Dalbudak, Mehmet Yüksel, İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge, Denizli Vali Yardımcısı ve Denizli İl Genel Meclis Başkanı katıldı.

Çamlık Park’ta yapılan Danışma Kurulu’nda Birliğin faaliyetleri hakkında, üyelerin görüş ve önerileri tek tek dinlendi. Kurul üyeleri Birlik eski başkanı Nihat Zeybekçi, eski yönetim kurulu üyesi Hüseyin Bürge, Ankara Üniversitesi Hukuk Profesörü Hüseyin Altaş, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Fahri Solak birlik çalışmalarını ve görüşleri değerlendirdikten sonra, 10 yılını dolduran birliğin, kazandığı tecrübeyle, üyelerinin bulunduğu coğrafyalardaki yerel yönetim birimleriyle daha kalıcı projeler yürütmek için saha çalışmaları yapması gerektiğinin altını çizdi. Yapılan tecrübe ve bilgi paylaşımı programlarının önemli olduğunu ve mutlaka devam ettirilmesi gerektiğini belirten üyeler, yapılan bu çalışmaların devlet başkanı ve başbakanlık düzeyinde paylaşılmasının faydalı olacağı konusundakini kanaatlerini Birlik Başkanına bildirdi.

Yönetim Kurulunda ise, Haziran ayından bu güne kadarki faaliyetlerin değerlendirmeleri yapılarak, önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikler ve TDBB’den destek istenilen projeler ve destek isteyen ülkeler görüşüldü.

Birliğe üyelik başvuruları yapan Moldova-Kalfa Belde Belediyesi,Kütahya- Gediz Belediyesi, Makedonya-Ohri Belediyesi’nin üyelikleri kabul edildi.

Toplantılar sonrasında,üyeler, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan ev sahipliğinde, Denizli’de yapılan projeleri, antik kent Leodikya ve Pamukkale’yi gezerek, belediyenin Turizm Bakanlığı ile yürüttüğü projeleri yerinde inceledi.

Tarih : 07.09.2013