1

Özbekistan’ın bağımsızlığının 22. yıl dönümü, 6 Eylül Cuma akşamı İstanbul’da verilen bir resepsiyonla kutlandı.

Özbekistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından 22.yıl dönüm münasebetiyle verilen resepsiyona, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkan Yardımcısı, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, Birlik Danışma Kurulu Üyesi Fahri Solak, İstanbul Vali Yardımcısı Kazım Tekin,  Ak Parti İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş, yabancı misyon şefleri, işadamları ve İstanbul’da yaşayan çok sayıda Özbekistan vatandaşı katıldı.

Davetlilere Özbek Pilavı’nın da ikram edildiği gecede sahne alan Özbek sanatçılar Özbek ve Türk şarkıları seslendirdi. Duygularını dile getiren bir konuşma yapan, ve TDBB Başkan Yardımcısı, Eyüp Belediyesi Başkanı İsmail Kavuncu, “Her şeyden önemlisi aramızdaki dostluk ve kardeşlik köprüsünün daha sıkı bir şekilde örülmesi, buna çaba gösterilmesi lazım.” dedi. Kavuncu, “20 küsur yıl önce başlayan bu kardeşlik köprüsü maalesef bugün geldiğimizde istene seviyede değil ama o 20 yıl önceki aşk ve şevkle şimdiden tekrar başlarsak inanıyorum ki, geleceğe daha güzel köprüler oluşturacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada merkezi İzmir’de bulunan Özbekistan Sevenleri Derneği, 22. yıl dönüm kutlamalarına özel bastırdığı, Semerkand’ın meşhur Registan Meydanı manzaralı posteri gecenin sonunda davetlilere hediye etti.

Tarih : 06.09.2013