1

Türkmen Heyet  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ı Ziyaret Etti

Türkmenistan Dostluk ve Dayanışma Derneği’nin yönetim kurulu üyesi Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, 4 Eylül Çarşamba günü Ankara’da, dernek yöneticileri tarafından Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’a yapılan ziyarete katıldı.

Dernek Başkanı Nejdet Aygün ve beraberindeki heyeti makamında kabul eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a dernek faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Dernek Başkanı Aygün, Türkmenistan ve Türk Dünyası ile ilgili hazırladıkları projeleri kendisine sundu.

TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt da, Türkmenistan Cumhuriyeti ile ülkemiz arasındaki ilişkilerin güçlenmesine yönelik TDBB’nin yaptığı projelerden bahsederek, yapılacak yeni projeler hakkında bilgi verdi.

Projelerle tek tek ilgilenen Bozdağ, hükümetin bu bölgelerle ilgili yaptığı çalışmalardan bahsetti. Türk İş Konseyi’nin Türkiye’de, Türkpa’nın Azerbaycan’da, Türk Akademi’sinin Astana’da bölgeye dair yürüttüğü çalışmalara değinen Bozdağ, Yunus Emre Enstitüsü ve TDBB’nin yaptığı ve yürütmekte olduğu faaliyetlere övgüde bulundu.

Eskişehir Kültür Başkenti kapsamında Türk Dünyası ile ilgili projeler yapıldığını söyleyen Bozdağ, sunulan bu yeni projelerle de ilgili çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi.

Heyet daha sonra,  Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Dr. Gürsel Dönmez’i ziyaret ederek, faaliyet ve projeler hakkında bilgi verdi.

Türkmenistan Dostluk ve Dayanışma Derneği, 1992 yılında kurulan ve Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından faaliyetleri yakinen takip edilen bir dernektir. Yaptığı ve yapacağı faaliyetleriyle, iki ülke arasındaki dostluk,  iş birliği ve yatırımları güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Tarih : 05.09.2013