1

“Orta Asya – Altay Bölgesine Yönelik İncelemeler”

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin (TDBB) destekleriyle, İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü ve Seul Kuzeydoğu Asya Tarih Vakfı (NAHF) tarafından düzenlenen “Orta Asya – Altay Bölgesindeki Çatışma Çözümlerinde Tecrübe Paylaşımı ve Kültürel Değişim” konulu çalıştay, 3 Eylül Salı günü gerçekleştirildi.

Programa, İ.Ü. Avrasya Enstitüsü Müdürü Dr. Bekir Günay, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, İ.Ü.Rektör Yardımcısı Mahmut Ak, Seul Kuzey Doğu Asya Tarih Vakfı Genel Sekreteri Seok Tong Youn, bir çok akademisyen ile Kore ve Türkiye’den öğrenciler katıldı.

“Kore Bizim Vatanımızdır”

Enstitü binasının tarihi ortamında gerçekleştirilen programın ev sahipliğini yapan Avrasya Enstitü Müdürü Bekir Günay yaptığı açılış konuşmasında, Kore ile yapılan bu çalışmanın tarihten bu güne olan bağlarımızı güçlendireceğine  vurgu yaparak, “Bizim kültürümüzde öldüğümüz yer vatanımızdır, biz Kore topraklarında şehit olduk, Kore bizim vatanımızdır.” şeklinde konuştu.

“Akademik Çalışmaları Önemsiyoruz”

TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt da yaptığı konuşmasında, Türkiye ve Kore’nin ortaklaşa düzenlediği Dünya Kültür EXPO 2013 etkinliğiyle aynı günlere rast gelen bu çalıştayın, Kore ile ilişkilerimize katkı sağlayacağını belirtti. Sonrasında  birliğin Orta Asya’daki çalışmalarına değinerek, TDBB’nin, faaliyet alanlarını ilgilendiren  ve  birlik bünyesindeki bölgelere dair yapılan her türlü akademik çalışmayı desteklediğini i ifade etti.  Birliğin, Marmara Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü,  Azerbaycan Kafkaz Üniversitesi, Kırgızistan Manas üniversitesi gibi üniversitelerle iş birliği protokolleri olduğunu söyleyen Başkurt, yapılan bu tür akademik çalışmaların birliğin faaliyetlerine katkıda bulunacağını sözlerine ekledi. Başkurt, programın hazırlanmasında emeği geçen herkese TDBB adına teşekkürlerini sunarak, çalıştayın verimli geçmesini temenni etti.

İ.Ü.Rektör Yardımcısı Mahmut Ak ve Seul Kuzey Doğu Asya Tarih Vakfı Genel Sekreteri  Seok Tong Youn’un selamlama konuşmalarının ardından hatıra fotoğrafı çektirilerek, oturumlara geçildi.

Program, Kuzey Doğu Asya Tarih Vakfı ev sahipliğinde verilen akşam yemeği ile sona erdi.

Tarih : 03.09.2013