1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin (TDBB) destek verdiği programa, Kırgızistan Türkiye Büyükelçiliği, Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği, Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına Kültür A.Ş. ev sahipliği yaptı.

Kırgızistan’ın bağımsızlık günü etkinlikleri Kırgız kültürünü, örf, adetlerini tanıtma, halklar arası kaynaşma ve sosyal paylaşımla şenlik havasında kutlandı.

Programda Kırgız Boz Üy (Kırgız çadırı) tanıtımı; Kırgız geleneklerinden beşik toy düğün merasimi, tuşoo toy düğün merasimi, eski Kırgız yemeği Talkan’ın yapılışı ve Talkan’dan yapılan gıdaların ikramı, Greko-Romen güreşlerine temel olan Kırgız Güreşi’nden küçük bir turnuva gösterisi, eski göçmen oyunları Aşık, Toguz Korgool, Kırgız yayla şenliklerinin vazgeçilmesi olan Altı Bakan Selkinçek yarışı yapıldı.

Kırgız Dostluk ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen kermeste, Kırgız millî yiyecek ve içecekleri (mantı, Özgen pilavı, samsı, kımız, maksim-carma vs.); keçe, deri, çiy ve kumaştan yapılan Kırgızistan’a öz el yapımı hediyelik eşyalar satıldı.

Akşamki programda ise Kırgızistan’dan özel davet edilen ünlü sanatçı Gulnur Satılganova ve tanınmış Kırgız sanatçıların katılımıyla coşkulu bayram konseri gerçekleştirildi. Konser havai fişek gösterisiyle sona erdi.

Tarih : 31.08.2013