1

İstanbul’da 30 Ağustos Cuma günü gerçekleşen II.Uluslararası Dünya Kırgızistanlılar İş Adamları Forumuna Kırgızistan Ekonomi Bakanı Temir Sariev, milletvekilleri Kanıbek İmanaliev, Ravşan Jeenbekov, yurtiçi ve yurt dışından Kırgız ve Türk işadamları, Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Mirlanbek Arstanbaev, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, TUSKON Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Özkara, Kırgızistan Dostluk ve Kültür Dernek Başkanı Aybek Sarıgulov ve diğer sivil toplum kurum üyeleri katıldı.

Forumda Kırgızistan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler, günümüzdeki ticari problemler ve çözümleri tartışıldı.

Bakan Temir Sariev Kırgızistan’ın bügünkü ekonomik durumu hakkında bilgiler sundu ve gündemde olan Rusya, Kazakistan ve Belarus Gümrük Birliğine üye olma olasılığını ve üyeliğin ülkeye avantaj getirmekle birlikte bazı dezavantajların da olacağını ifade etti. Bakan Türkiye ve Kırgızistan ticaret hacminin 1 milyarı aşılması gerektiğini, Türkiye’nin Kırgızistan’a yaptığı yatırımların bugüne kadar küçük ve orta ölçekte olduğunu, bundan sonra büyük yatırımların yapılabileceğini ve bu konuda yardıma açık olduklarını söyledi.

TUSKON Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Özkara ise iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Üç oturum şeklinde geçen forumda katılımcılar, ülkelerine yapılacak yatırımların doğru şekilde yönlendirilmesi konusunda görüşlerini dile getirdi. Ayrıca kurulan stantlarda katılım sağlayan şirketlerin tanıtım filmleri, kitapları, broşürleri ve Kırgız Klavyesi yer aldı.

Dünya Kırgızistanlı İş Adamlarını bir araya getiren II. Uluslar arası İş Forumu kapanış konuşmalarından sonra sona erdi.

Tarih : 30.08.2013