1

Hafta boyunca sürecek programda, Filistin’in el sanatlarından sahne sanatlarına varan etkinlikler sunulacak.

Estergon Kalesi Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törene Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Filistin Kültür Bakanı Dr.Anvar Abuaishah, AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, AK Parti Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt  ve Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf katıldı.

Konuşmasında, Filistin halkı ve Türk halkının kardeşi olduğunu vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, “Bizler kadim bir kültürün çocuklarıyız. Birinci Dünya Savaşı sırasında İslam’ın kutsal yerlerini korurken birlikte şehit düştük. Kudüs miraç demektir, bizim için ilk kıble demektir. Kudüs tüm semavi dinleri bir arada tutan hoşgörü şehridir” dedi.

Filistin Kültür Bakanı Abuaishah da, Türkiye’nin ülkesine verdiği destekten ötürü teşekkürlerini sunarken, “Bizler bir yere misafir olduğumuz zaman İsrail’den neler çektiğimizi anlatıyoruz. Bu bizim haklarımıza kavuşmamıza etkili olacaktır. Bu tarz etkinliklere katılımın çok olması bizi amacımıza daha rahat ulaştırır. Bu bize İsrail’in karşısında dik durmayı sağlıyor. Kültürel ilişkilerimizdeki ilerleme bizi daha da güçlü kılacaktır” şeklinde konuştu.

Filistin ve Kudüs’ün gönül coğrafyamızdaki en nadide yere sahip olduğunu dile getiren Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise, “Bu bölgede olan her şey bizi yakından ilgilendiriyor. Akan her kan bizleri derinden yaralıyor, ağlayan her çocuk bizleri derinden üzüyor” dedi. İki ülkenin hükümetler bazındaki üst düzey ilişkilerine yerel yönetimler olarak destek verdiklerini kaydeden Başkan Ak, “Keçiören Belediyesi, Filistin’in Ankara Büyükelçiliğine her türlü desteği sağlıyor. Filistin’de kardeş belediyelerimiz de bulunuyor. Kardeş belediyelerimiz ile tecrübelerimizi paylaşıp işbirliği yapıyoruz. Bunun yanısıra her yıl gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde Filistin’i de misafir ediyoruz” diye konuştu.

Toplu hatıra fotoğrafı çekiminden sonra protokol heyeti hep birlikte Filistin El Sanatları sergisini gezdi. Açılış programında sahne alan Filistinli sanatçıların konseri ve halk oyunları gösterisi büyük ilgi topladı.

9 Eylül 2013 tarihine kadar sürecek Kültür Haftası etkinlikleri,  İzmir, Manisa ve İstanbul’da da düzenlenecek. Folklor gösterileri ve zanaatkarların hünerlerini canlı olarak sunacağı etkinliklerde katılımcılar, Filistin kültürünü yakından tanıma fırsatı bulacak.

Tarih : 29.08.2013