1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de destek verdiği tören Yıldız Park Şale Köşkü’nde gerçekleştirildi. Törene  Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, TDBB Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul İl Genel Meclis Başkanı Hüsamettin Koçak, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, Yunus Emre Enstitüsü Mütevelli Heyet Üyeleri, Türkçe Yaz okulu öğrencileri ve davetliler katıldı.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde (YETKM) Türkçe öğrenen, yurtdışında Türkiye ile ilgili bölümlerde ya da Türk Dili bölümü okuyan öğrencilerin kabul edildiği Türkçe Yaz Okulunda eğitim alan 300 öğrenci, İstanbul’da kapanış programında bir araya geldi. Gecede İstanbul Devlet Modern Folk Müziği sanatçıları sahne aldı.

Gece de konuşma yapan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi,  21. yüzyılın çok dilli toplumların yüzyılı olacağına inandıklarını, gençlerin başka diller ve kültürler öğrenmek için Yunus Emre Enstitüsü gibi üniversiteleri tercih ettiklerini belirtti.  Yurtdışındaki Türk kültür merkezlerinde Türkçe’yi öğrettiklerini ve Türk kültürünü tanıtıcı faaliyetler yaptıklarını sözlerine ekleyen Develi, bu çalışmalarda desteklerini esirgemeyen tüm kurumlara ve TDBB’ye teşekkür etti.

TRT AVAZ kanalında da canlı olarak yayınlanan programda Türkçe öğrenen  öğrenciler birbirinden farklı Türkçe şarkılar ve şiirlerle geceye renk kattı.

Tarih : 24.08.2013