1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği üyesi Bayrampaşa Belediyesi tarafından her yıl “Kardeşlik Sınır Tanımaz” sloganıyla organize edilen Bereket Konvoyu, sınır tanımayan kardeşliği ile Balkanlar’daki ülke ve şehirleri gezmeye devam ediyor. Ramazan’ın ilk gününden bu yana Balkanlar’da iftar sofraları kurmaya devam eden bereket ekibi şuana kadar on binlerce müslümanı aynı sofrada buluşturdu.

Bayrampaşa’dan dualarla yolcu edilen Bereket Konvoyu, Balkanlar’ı karış karış geziyor. Gittiği her yerde sevgi gösterileri ile karşılanan Konvoyun ilk durağı Hırvatistan’ın başkenti Zagrep oldu. Zagrep’in ardından konvoy sırasıyla Bosna Hersek, Srebrenitsa, Tuzla Gradacac, Sarajevo, Mostar, Plav, İşkodra, Tiran, Kavaja, Prizren ve Ferizay’a ulaştı.

Balkanlar’da her gün 3 bine yakın Müslüman, Bayrampaşa Belediyesi’nin özel olarak hazırladığı iftar menüsü ile orucunu açıyor. Balkan coğrafyasında kanlı zulümlerin açtığı yaralarla yalnızlaşan yürekler, kardeşlik iftarlarıyla, aynı inancın potasında eriyor.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Balkanlar’daki kardeşlik iftarlarında; Kur’an tilaveti okunuyor, ilahiler söyleniyor, yöresel halk oyunları sergileniyor. Vatandaşlara iftar menüsünün yanında yüzyıllardır lezzetini koruyan lokma tatlıları, Osmanlı macunu, pamuk şeker ikram ediliyor ve çocuklar için tiyatro gösterileri sahneleniyor.

Bayrampaşa Belediyesi’nin düzenlediği iftar programlarıyla yediden yetmişe tüm Balkanlar özlenen eski Ramazan günlerine geri dönüyor.

Tarih : 23.07.2013