1

Bilindiği üzere, 6 Temmuz 2008 tarihli 26928 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2008/15 sayılı, Yurt Dışı Kültür Varlıklarımızın Restorasyonu ile ilgili Başbakanlık Genelgesi uyarınca, Başbakan Yardımcımız Sn. Bekir Bozdağ’ın talimatı ile, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı sekretaryasında Yurt Dışı Kültür Varlıklarımızın Sürdürülebilir Korunması’na ilişkin çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu çerçevede, Türk  İş Birliği ve Koordinasyon ajansı Başkanlığı’nın ev sahipliğinde, Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir Bozdağ başkanlığında, Yurt Dışındaki Kültür Varlıklarımızın Sürdürülebilir Korunması’na ilişkin 2014 yılı restorasyon planlarına dahil edilmesi düşünülen projeleri görüşmek üzere,   17 Temmuz Çarşamba günü Ankara’da bir araya geldi.

Rixos Grand Ankara otelde gerçekleştirilen toplantıya, TİKA Başkanı Serdar Çam, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtanç, Birliğimiz adına Genel Sekreterimiz Mustafa Başkurt katıldı.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Tarih Kurumu, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, Yurt Dışı Tanıtım ve Kültürel İşler Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan temsilcilerin de katıldığı toplantıda, TİKA’nın restorasyonu tamamlanan ve devam eden projelerinin sunumu yapıldıktan sonra, 2014 yılında gerçekleştirilmesi planlanan restorasyon projeleri hakkında bilgi verildi.

Bu projelerin 2014 yılından itibaren düzenli şekilde yürütülmesi için, bütçelerinin düzenli olarak  belirlenmesi, Belediyeler tarafından yapılacak restorasyonların, Birliğimiz ve TİKA işbirliğinde yürütülmesi konuları ele alındı.

Kurumlar tarafından hazırlanacak restorasyon ve bütçeye ilişkin raporlar, Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ tarafından Başbakanlığa ve ilgili kurumlara sunulacak.

Katılımcılar, toplantı sonrasında, TİKA tarafından düzenlenen iftar yemeğine katıldı.

Tarih : 17.07.2013