1

Üyemiz Antakya Belediyesi tarafından Hatay’ın Anavatan’a katılışının 74. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen 4.Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası etkinliği görkemli bir şekilde gerçekleşti.

Türkiye ve Dünya Güreş Şampiyonasına güreş severler büyük ilgi gösterdi. 

Birliğimizin destek verdiği, 29-30 Pazar günü Antakya Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen Antakya Belediyesi 4.Geleneksel Dünya Kupası etkinliklerine Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları, yurt içi ve yurt dışından sporcular, antrenörler ve sporseverler katıldı.

Etkinliklere, Türkiye, Azerbeycan, Dağıstan, Nahçivan, Başkurdistan-Rusya Federasyonu, Bulgaristan, Kırgızistan, Özbekistan, Almanya, İran, Macaristan, Türkmenistan, Romanya, Kırım-Ukrayna, Yakutistan-Rusya Federasyonu, Afganistan ve Kosova ülkelerinden toplam 143 sporcu katıldı. 

Açılış,  Antakya Belediyesi Mehteran Takımı eşliğinde gerçekleştirilen Kortej Yürüyüşü ile başladı. Kortej yürüyüşünde kol kola giren protokol üyeleri ve katılımcılar birlik ve beraberlik, kardeşlik mesajları verdiler. Yürüyüşün ardından tüm şehitler anısına saygı duruşunda bulunularak, hep bir ağızdan İstiklal Marşı söylendi.

 

Aba Güreşlerini Tüm Dünya\’ya Tanıtacağız

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş  yaptığı açılış konuşmasında, organizasyonda emeği geçen, katılım gösteren herkese ayrı ayrı teşekkür ederken, Aba güreşlerinin dalga dalga tüm yurt sathına ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği aracılığı ile de tüm Dünya’ya yayılacağına inanıyorum şeklinde konuştu.

Antakya Atatürk Stadyumunda yapılan ve heyecanlı geçen müsabakalara sahne olan 4. Geleneksel Aba Güreşleri Dünya Kupası Şampiyonasında Türk sporcular hem siklet hem de takım halinde birinci oldu.

Tarih : 03.07.2013