1

Üyemiz Kıbrıs Güzelyurt Belediyesi tarafından düzenlenen 36. Güzelyurt Portakal Festivali, 28 Haziran\’da başladı. Güzelyurt Festival Parkı’nda yer alan ve 14 Temmuz’a kadar sürecek Festival açılışı, düzenlenen görkemli törenle KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından yapıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan TDBB Eş Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Portakal Festivalini her geçen yıl daha da geliştirerek bir marka haline getirdiklerini söyleyerek, ‘Güzelyurt değişiyor ve gelişiyor’ sloganıyla kentte önemli yatırımlara imza attıklarını anlattı.

Güzelyurt ile kardeş şehir olan Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün de yaptığı konuşmada, Güzelyurt\’un kültür ve gelenekleri ile Türklüklerini koruyarak birçok güzel etkinliğe imza attıklarını kaydetti. Güzelyurt’ta Manisa’nın simgesini yaşatacak bir projeye yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Birlik Başkan Yardımcımız ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Güzelyurt Belediyesi ile işbirliği çerçevesinde yaptıkları projeleri anımsatarak, birlikte güzel etkinlikler yapmayı sürdüreceklerini vurguladı.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça uzun bir geçmişi olan portakal festivali geleneğini yaşatan ekibe teşekkür etti. Akça, kalkınmaya ihtiyacı olan Güzelyurt’un Türkiye’den gelecek su sayesinde başta narenciye sektöründe olmak üzere daha da gelişeceğine inanç belirtti.

Meclis Başkanı Hasan Bozer,  Güzelyurt halkının tüm güzelliklere layık olduğunu ifade ederek, her yıl daha da gelişen festivalin devamının önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da yaptığı konuşmada, Güzelyurt’ta festivalin bir gelenek olduğunu belirterek, festivalin her yıl daha büyük şenlik ve katılımla gerçekleştirildiğine, bu katılımın bölge halkının vatanlarını sahiplendiğinin göstergesi olduğuna işaret etti.

Festival açılışı sonrası Kuzey Kıbrıs Turkcell’in “Sanat Engel Tanımaz” Sergisi’nin açılışı da  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından yapıldı.

Tarih : 03.07.2013