1

İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen,  AFAD, İstanbul İl özel idaresi ve İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından desteklenen İstanbul\’un güvenli geleceği için Güvenli Yaşam Gönüllülük Sistemi çalıştayı 02 – 03 Temmuz  2013 tarihleri arasında Küçükçekmece Radisson Blu Conference Airport Hotel\’de yapıldı. Çalıştaya İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Vali Yardımcısı Günay Özdemir\’de katıldı.

Programın açılış konuşmalarını İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul AFAD Müdürü Gökay Atilla Bostan yaptı. Bostan konuşmasında, AFAD\’ın deprem ve doğal afetlere hazırlık noktasında yapmış olduğu faaliyetlere değindi ve tüm kurumları içeren ortak yapılacak bir sistem ile daha koordineli bir şekilde doğal afetlerle mücadele edilebileceğini aktardı.
İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu da, valilik olarak afetlerle mücadele konusunda yaptıkları proje ve faaliyetleri anlattı. Doğal afetlerin sadece kamu kurumları için değil STK ve özel sektör içinde önemli olduğunu vurgulayan Mutlu, programa  katılan ve destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Olası afetlerde ilk 72 saat çok önemli

Seminerde söz alan İstanbul Teknik Üniversitesi Afet ve Acil Durum Yönetimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu da afetlerde ilk 72 saatin “altın saatler” olduğunu belirterek, “Profesyonel ekipler ilk anda herkesin yanında olamaz. Bu ekiplerin de desteklenip gönüllülerin ve halkın bilinçlenerek kendi kendine yeterli olabilmesi çok önemli. İnsanları afetlerde kendi bilgisi ve hazırlığı daha çok koruyor.” diye konuştu. Esas olanın beklenmeyene ve en kötüsüne hazırlık olduğunu aktaran Kadıoğlu, daha detaylı bilgi alabilmek için www.guvenliyasam.org internet adresinin ziyaret edilebileceğini söyledi.

Amaç gönüllü gönüllü yönetim kapasitesini arttırmak

Programda, deprem ve diğer doğal afetlerde gerçekleştirilmesi düşünülen gönüllülük sistemi üzerinde durularak STK ve kamu Kurumlarının ayrıca özel Sektöründe gönüllülük sisteminde hangi noktalarda destek vereceği konularında fikir alışverişi yapıldı. Bu çalışmalar, afet yönetiminin risk ve zararlarını azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme evrelerinde gönüllülük kapasitesinin etkinliğinin artırılması ve kurumun gönüllü yönetim kapasitesinin geliştirilmesini amaçlıyor. Deprem gönüllülük çalıştay programına Birliğimizi temsilen Planlama ve Koordinasyon Müdürü Talha Arvas katıldı.

Tarih : 03.07.2013