1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği\’nin desteğiyle, Kırşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Kazakistan Kültürel Gezisi  ve Kardeş Şehir temaslarına katılan heyet 18 Haziran Salı günü yurda döndü.

Heyete başkanlık eden Kırşehir Belediye Başkan Yardımcısı Veli Şahin, beraberindeki meclis üyeleri, Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Kürşad Zorlu, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Murat Çemrek ve Türk Dünyası Belediyeler Birliğini temsilen Orta Asya Uzmanı Laura Akgül kültürel gezilerin yanı sıra çeşitli diplomatik temaslarda bulundu.
İlk temaslarına Almatı şehrinde başlayan heyet, burada konsolosluğu ziyaret ederek şehrin kültürel, ticari ve siyasi yapısı ile ilgili çeşitli bilgiler aldı.

Programın ikinci gününde kardeş şehir görüşmeleri yapılmak üzere Kazakistan’ın Türkistan Şehrine hareket edildi. Burada Türkistan Valisi Alimbek Oserbayev ve beraberinde topluluk tarafından karşılanan heyet ilk önce Hoca Ahmet Yesevi türbesini gezerek ardından yerel müzik topluluğunun konserini izledi. Türbe ziyaretinden sonra Türkistan Valiliği’ne geçilerek iki şehrin resmi olarak kardeş şehir olabilmesi için ilk adım sayılan iyi niyet mektubu imzalandı.

Tören sırasında açılış konuşmasını yapan Türkistan Valisi Alimbek Oserbayev Türkistan’ın Türk coğrafyasında manevi bir yerinin olduğunu belirterek, “ Kardeş ülkeler olarak iki şehir arasındaki her türlü işbirliğine açığız. Dinimiz, devletimiz, kültürümüz bir bizim. Kırşehir’den gelen bu güzel heyeti bugün ilimizde ağırlamaktan büyük onur ve gurur duyuyoruz. İnşallah en yakın zamanda Kırşehir’i ziyaret ederek bu kardeşliğin pekişmesi için bir adımda biz atmış olacağız” dedi. Daha sonra konuşmasını yapan Kırşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Veli Şahin, “ Türkiye-Kazakistan ilişkilerinin 20. yıldönümü vesilesiyle Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Türk Dünyası Topluluğu\’nca düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Kırşehir’e gelen Kazakistan Ankara Büyükelçisi Tüymebayev ile başlayan süreç kapsamında Kırşehir Belediyesince il merkezindeki bir caddeye \’Nursultan Nazarbayev Caddesi\’ ve AEÜ’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde oluşturulan amfiye \’Kazakistan Amfisi\’ adının verildiğini söyleyerek, Kardeş Şehir Protokolü’nü imzalamak üzere Eylül ayında Kırşehir’de kutlanacak Ahi Evran-ı Veli’yi Anma Törenlerine sizleri davet ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından iki şehir arasında kardeş şehir olabilmek için iyi niyet mektubu imzalandı.

Valilikteki tören sonrası Ahmet Yesevi Uluslararası Türk – Kazak Üniversitesi\’ne geçilerek Rektör Vekili Prof. Dr. Salih Aynur’a makamında ziyaret edildi ve üniversite hakkında bilgiler alındı.
Kırşehir heyeti son olarak Başkent Astana\’da çeşitli temaslarda bulundu. Astana Büyükelçisi Ömer Burhan Tüzel makamında ziyaret edilip, iki ülke arasında ki ilişkiler ve kültürel bağlar ile ilgili bilgiler alındı ve Kırşehir heyetinin Kazakistan programı ile ilgili bilgiler verildi.

Tarih : 19.06.2013