1

Üye Belediyemiz Talas (Kırgızistan)’ın Belediye Başkanı Anarbek Kuşubekov ve Değerli Eşi Gülsada Düyşenova ile beraberindeki heyet dün birliğimizi ziyaret etti.Yazar ve Editör Toktogul İbragimov, Ressam Janybek Raev ve Iyık Atajurt ,Talas Vakfı Başkanı Şekerbek Nişanov ‘un da bulunduğu heyet Genel Sekreterimiz Mustafa Başkurt tarafından karşılandı.

Üyemiz Kayseri’nin Talas Belediyesi, Kırgızistan’ın Talas Belediyesi ile Kardeş Şehir olmaları münasebetiyle, Kırgız Heyetini, 16 Haziran’da düzenlenen 2.Talas Karakucak Güreşlerini izlemek üzere Türkiye’ye davet etti. Bu vesileyle ülkemize gelen heyet etkinliklere katılmakla birlikte bir dizi resmi ziyarette bulundu.

Kayseri Talas Belediye Başkanı Rıfat Yıldırım ve Kayseri  Valisi Orhan Düzgün, heyeti makamlarında kabul etti.

Etkinlikler  sonrasında Kırgız Heyeti İstanbul’daki Türk Birliğimize konuk oldu.Genel sekreterimiz Mustafa Başkurt’un makamında karşıladığı heyetle görüşmeler toplantı salonunda devam etti. Birliğimizin faaliyetleri, Uluslar arası yerel yönetim ilişkileri, tecrübe

paylaşımı ve tüm üye belediyelerimiz için uygulamakta olduğumuz UYEM eğitimlerimiz hakkında bilgi veren Genel Sekreterimiz,  işbirliğimizin bundan sonra da iki taraflı gayretlerle devam edeceğini ve yeni projelere açık olduğunu ifade etti.

Birlik ofisimizde ikinci kez bulunan Kırgız Belediye Başkanı, 2012 yılında Kayseri Talas Belediyesi tarafından hibe edilen ekmek fırınının, halen çalıştığını ve  şehrin tüm okul ve  hastanelerinin ekmek taleplerini karşılamakta olduğunu belirtti. Aynı zamanda TDBB üye belediyelerinin destekleri ile, Talas şehrinde camii şadırvanı inşaa edildiğini, bu inşaatın Haziran ayı sonunda tamamlanacağını dile getiren Anarbek Kuşubekov Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne işbirliği ve desteklerinden dolayı teşekkür etti. Manevi ilişkiler ile birlikte ekonomi ilişkilerin de canlandığını sözlerine ekleyen başkan, Kayseri Talas Belediyesi ile birlikte Kırgızistan Talas şehrini anlatan bir kitap yayınlamayı düşündüklerini ve bu konuda  Başkan Rıfat Yıldırım ile istişarede bulunduklarını ifade etti. Başkan bu ilişkilerin daha da güçlenmesi temennisinde bulundu.

TDBB Genel Sekreterimiz Mustafa Başkurt Belediye Başkanı ve ekibi birlik merkezinde görmekten kıvanç duyduğunu ve ziyaretlerinden dolayı memnuniyetini bildirdi.

Hediyeleşme ve Hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından, misafirlere Panorama 1453 Müzesi gezdirildi.

Tarih : 18.06.2013