1

Nisan ayında, Makedonya’da yapılan yerel seçimlerde Gostivar Belediye Başkanı seçilen Sayın Nevzat Bejta ve beraberindeki heyet, Birliğimizin davetlisi olarak Türkiye’ye geldi.

Bir dönem aradan sonra tekrar Gostivar Belediye Başkanı seçilen Bejta, Gostivar’ı TDBB’ye üye yapan başkan olma sıfatını taşıyor. 2007 yılında, UYEM kapsamında yerel yöneticilere verilen eğitim sayesinde Türkiye’deki belediyecilikle ve belediye başkanlarıyla tanışma fırsatı yakaladığını söyleyen Nevzat Bejta, Türkiye’deki belediyelerin çalışmalarını imrenerek takip ettiğini, bu ziyaretlere vesile olan Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne de teşekkürlerini bildirdi.
Bağcılar Belediye’sine Ziyaret

Heyet, 18 Haziran 2013 Salı günü 11:00’da üyemiz Bağcılar Belediye Başkanı Sayın Lokman Çağırıcı’nın konuğu oldu. Görüşmede Gostivar’da açılacak “Dostluk Parkı” projesi ve ramazanda Gostivar’da düzenlenmesi düşünülen iftar programı hakkında kararlar alındı.
Başakşehir Belediye’sine Ziyaret

Bağcılar’daki ziyaretin ardından, üyemiz Başakşehir Belediyesi’ne geçen heyeti, Belediye Başkanı Sayın Mevlüt Uysal makamında kabul etti. Gostivar Belediye Başkanı Sayın Bejta  Başakşehir’in son derece düzenli bir ilçe olduğunu söyledi. Tecrübe paylaşımının çok önemli olduğunu dile getiren Sayın Bejta, bundan sonraki süreçte her türlü işbirliğine açık olduklarını belirtti.

Ziyaretten oldukça memnun olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Başakşehir Belediye Başkanı Sayın Mevlüt Uysal, ortak tarihe sahip olduğumuz Makedonya ve  özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gostivar  ile yapılabilecek projelere destek vereceğini sözlerine ekledi.
Heyete belediye binasını gezdiren Uysal, belediyenin projeleri hakkında bilgiler verdi. Belediye binasında yapılan incelemelerin ardından Sular Vadisi’ne geçen heyetimiz, buradaki çevre düzenlemesi karşısında hayranlıklarını gizleyemedi. Karşılıklı hediyeleşmenin ardından buradaki  ziyaret sona erdi.
İBB Ziyareti

Heyetimiz Başakşehir Belediyesi ziyaretinin ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın İbrahim Kapaklıkaya’yı makamında ziyaret ettİ. Başkan Bejta, İBB ile ortak projeler yapmak istediğini iletti.

Ziyaretten çok memnun olduğunu belirten Sayın Kapaklıkaya, belediyecilikte Türkiye’nin çok geliştiğini, doğru ve titiz bir çalışma ile verimliliği arttırdıklarını belirtti. Öne çıkan projelerinden bahsederken, Beyaz Masa ile vatandaşlara çok yakın olduklarını söyledi. Şehir temizliği konusunda başarılı uygulamaların Mekke ve Cidde’nin de dikkatini çektiğini ve şu an bu iki yere danışmanlık ve teknik destek verdiklerini belirtti. Gostivar Belediyesi ile de ortak projelere açık olduğunu söyleyerek sözlerine devam eden Sayın Kapaklıkaya, Gostivar Belediyesi personeline teknik eğitim verilmesi ve Gostivar’da yürütülecek projeler hakkında danışmanlık yapabileceklerini bildirdi. Ziyaret hediyeleşme ile sona erdi.
Bayrampaşa Belediye’sine Ziyaret

Heyet, 19 Haziran Çarşamba günü saat 11:00’da Üyemiz Bayrampaşa Belediye’sini ziyaret etti. Başkan Atila Aydıner, heyeti makamında kabul etti. Başkan Bejta, Barampaşa Belediyesi ile ortak projeler yapmak istediğini belirtti.

Heyetin seçim sonrası ilk ziyaretini Türkiye’ye yapmasından dolayı onur duyduklarını söyleyen Aydıner, Gostivar’da yapılan hükümete destek mitingleri için Nevzat Bejta’ya teşekkür etti. TDBB ve TİKA ile Balkanlar’da birçok projeye imza atıldığını söylen Aydıner, yine ortak proje ile Gostivar’ın Yukarı Banisa Köyü’nde yaptırılan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’nun açılışında bizzat bulunduğunu belirtti. Aydıner, “Kardeşlik Sınır Tanımaz” projesi kapsamında “Bereket Konvoyu”nun her sene Makedonya ve diğer Balkan ülkelerinde iftar programları düzenlediğini söyledi ve Sayın Bejta’yı bu sene yapılacak olan iftar programlarına davet etti. Görüşme hediyeleşme ile sona erdi.

 

 

Tarih : 18.06.2013