1

Birliğimiz Başkan Yardımcısı Sakarya Hendek Belediye Başkanı Ali İnci başkanlığındaki heyetimiz Özbekistan’a resmi ziyartette bulundu.

09-15 Haziran tarihlerinde gerçekleşen ziyarette Heyete Birlik Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, Kocaeli Belediyesi İzaydaş Proje Şefi Onur Uludağ, İsu’dan Eyüp Şen eşlik ettiler.

Baburun Doğumunun 530. Yılı Sempozyumu

Dünyanın bir çok ülkesinden ilgili akademisyen ve araştırmacının katıldığı Babur Şah’ın doğumunun 530. Yıldönümü “Dünya Kültür Tarihinde Babur’ün Yeri” konulu sempozyumla kutlandı. Profesör Mashrabov’un başkanlığındaki sempozyum’da birliğimizin destekleriyle Kocaeli Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Kasım 2012’de gerçekleştirilen Baburname Çalıştayından övgüyle söz edildi ve teşekkür edildi.

Aynı gün sempozyum onuruna yöresel pilav ziyafeti verildi. Ziyafette Ali Şir Nevai, İmam Buhari, Babur Şah ve bir çok ünlü alim adına Kur’an okundu, ülkelerimizin birlik ve beraberliği için dualar edildi.

Elçilik Ziyareti

T.C. Özbekistan Büyükelçiliği ziyaret edildi. Büyükelçi Mehmet Sertaç Sönmezay ile sohbet sonrası hediyeleşme ve hatıra fotograf çekimi yapıldı.

TİKA

TİKA Özbekistan Koordinatörü Yavuz Coruh makamında ziyaret edildi. Birliğimiz ve TİKA ile işbirliği konularına değinildi. Özbekistan’da birlikte gerçekleştirilen faaliyetler görüşüldü.

Sağlam Evlat Vakfı

Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın İslam Kerimov’un Muhtereme Eşlerinin Onursal Başkanlığını yürüttüğü Sağlam Evlat Vakfı ziyaret edildi. Ziyarette heyetimize vakfı tanıtan bir sunum yapıldı. Heyetimizle yakından ilgilenen Nozimjon E. Muminov TİKA, TDBB ve Vakıf ile işbirliği yapılmasının öneminden bahsetti. Hediyeleşme ve hatıra fotograf çekiminin ardından heyetimiz sıcak bir şekilde uğurlandı.

UTID

Özbekistan Türkiye İşadamları Derneği(UTID) ziyaret edildi. Aynı zamanda Özbek Türk Bankası(UTBANK) Genel Müdürü olan Dernek Başkanı Ercan Bulut, çalışmaları hakkında heyetimizi bilgilendirdi. Özbekistan’da düşünülen çalışmalarla ilgili ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade eden Bulut heyetimiz ile yakından ilgilendi. Burada bir grup Türk girişimci de heyetimizle sohbet etti.

Türk Özbek Oteli Grand Mir’de Akşam Yemeği

T.C. Taşkent Büyükelçiliğinin düzenlediği akşam yemeğine katılan heyetimiz Özbekistan’da çalışan girişimci ve diğer çalışan vatandaşlarımızla sohbet imkanı buldu. Heyetimizle tek tek ilgilenen Büyükelçimize Ali İnci Başkanımız Özbekistan’da yapılması düşünülen faaliyetler ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

 

Özbekistan Din İşleri Başkanlığı Ziyareti

Heyetimiz T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hediye edilen Kur’an-ı Kerim’in Özbekistan Din İşleri Başkanlığı’na teslim törenine katıldı. Kanuni Sultan Süleyman devrinde Hattat Ahmet Karahisari’nin el yazma eserinin tıpkı basımı olan Kur’an teslim töreninde Baş İmam Şeyh Abdulaziz Mansur heyetimizin çalışmaları hakkında kısa bilgi aldı.

Sırderya Valiliği Ziyareti

Sırderya Eyaleti Vali Yardımcısı Hayrullah K. Babaev’in karşıladığı heyetimiz çalışmalarımız hakkında bilgi verdi. İzaydaş ve İsu’nun faaliyetlerini de ilgi ile dinleyen Babaev tarihi dostluk ve kardeşliğimizin devamını dilediğini belirtti.

Jızzah Valiliği Ziyareti

Jızzah Valiliği ziyaretinde Vali Seyfettin İsmayilov Özbekistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Karayolu ve demiryolunun geçtiği, yeraltı ve yerüstü  kaynaklarınca zengin olan vilayetlerinin faaliyet ve yatırımlar için uygun olduğunu belirten vali ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Jızzah valiliği İBB tarafından organize Eylül ayında düzenlenecek olan İpekyolu Pazarı programına davet edildi.

Semerkand Valiliği Ziyareti

Vali Yardımcısı Jamshed Rajabovic’in makamında gerçekleşen ziyarette birliğimizin faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Özellikle atık bertaraf çalışmaları ve suyun kullanımı ve ölçeklenmesi konuları hakkında ilgili olan Rajabovic işbirliğinin çok faydalı olacağını söyledi.

Buhara-Semerkand Ziyareti

Tarihi Buhara ve Semerkand şehirlerinin tarihi ve turistik yerleri ziyaret edildi. İmam Buhari, Şah-ı Nakşibendi, Uluğbey, Amir Timur ve daha bir çok tarihi şahsiyetin kabir ve medreseleri ziyaret edildi.

Tarih : 18.06.2013