1

AVRASYA ARAŞTIRMALARINI DESTEKLİYORUZ

İstanbul Üniversitesi Avrasya Enstitüsü,  Birliğimiz ve Üyemiz Bağcılar Belediyesi\’nin destekleriyle, “Türkiye’de Avrasya Çalışmalarında  Metodoloji” konulu bir çalıştay düzenledi. 19 Haziran’da başlayan ve  iki gün boyunca devam edecek programın ilk bölümü, Enstitü binasının bulunduğu Seyyid Hasan Medresesinin tarihi atmosferinde gerçekleştirildi. Avrupa ve Asya’yı kapsayan Avrasya’nın  tarihi yapısı, coğrafi özellikleri, etnik ve kültürel zenginliklerine değinilen programda, bu zenginliklerin bir bütün olarak incelenememesinden kaynaklanan olumsuzluklar da dile getirildi.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Bekir Günay yaptığı açılış konuşmasında, Birliğimize ve Bağcılar Belediyesi’ne desteklerinden dolayı teşekkür etti. Sonrasında, Birliğimiz adına Genel Sekreterimiz Mustafa Başkurt bir selamlama konuşması yaptı. Genel Sekreterimiz, Birliğimizin Avrasya bölgesindeki bazı ülkelerle ve  Avrasya ile ilgili araştırmalar  yapan birçok kurumla ortak faaliyetler yürüttüğünü, bu alanda yapılan çalışmaları da desteklediğini kaydetti.

 Programda, Birlik Başkan Yardımcımız ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da bir konuşma yaptı. Çağırıcı konuşmasında, kültürel ve tarihi mirasımızı barındıran bu topraklarda, ecdadımızın o bölgelerdeki izlerini görmenin mümkün olduğundan bahsetti. Arnavutluk’un Berat Şehri’nin kendileriyle kardeş belediye olduğunu belirten Çağırıcı, Berat’taki Osmanlı’ya ait belgelerin tarihimize ışık tutan müthiş çalışmalar olduğunu söyledi.  

40\’a yakın akademisyenin katıldığı ve  iki gün sürecek programın birinci günkü  İlk üç bölümde tebliğler sunuldu. Sonraki iki bölümü, yuvarlak masa oturumları şeklinde yapıldı. Program sonunda yapılan değerlendirmelerin ardından, katılımcılara Bağcılar Belediyesi’nin ev sahipliğinde akşam yemeği ikram edildi.

Programın ikinci günü,  Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan köprü şehir İstanbul gezisi ve Boğaz turu ile devam edecek.

Ülkemizde başlayan Avrasya Çalışmaları Çalıştayı\’nın devamı geliştirilerek başka ülkelerde de yapılacak.

Tarih : 18.06.2013