1

10 Mayıs 2013
Cuma
Birlik Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli 5.Kitap Fuarı’nın açılışına katılmak için Kocaeli’ne gelen Kırgız Bakan Raev ile heyetini ağırladı
Kırgızistan heyetinden Büyükşehir’e ziyaret
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve Birlik Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, 5. Kitap Fuarı’nın açılışına katılmak için ilimize gelen Kırgızistan Kültür Bakanı Sultanbai Raev ile beraberindeki heyeti kabul etti. Başkan Karaosmanoğlu, Kırgız Bakan Raev ile beraberindeki heyete, ‘’Sizi misafir etmekten onur duyuyoruz, burası sizin öz vatanınız’’ dedi.
KIRGIZ BAKAN VE HEYETİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 5. Kitap Fuarı’nın açılışına katılmak için ilimize gelen Kırgızistan Kültür Bakanı Raev ile beraberindeki heyet, Başkan Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti. Kırgız heyet, Başkan Karaosmanoğlu ile Başkan Vekili Zekeriya Özak, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Çöpoğlu, Tahir Büyükakın ve Ercan Yazıcı tarafından Büyükşehir Hizmet Binası’nın girişinde karşılandı.
İlk olarak Büyükşehir Şeref Defteri’ni imzalayan konuk Bakan Raev’e Başkan Karaosmanoğlu tarafından 40 yıl hatırı olması dilekleriyle Türk Kahvesi takımı hediye edildi. Bakan Raev ile beraberindeki heyette Başkan Karaosmanoğlu’na Kırgızistan’ın yerel kıyafetlerinden hediye etti. Kocaeli’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kırgız Bakan Raev, ‘’Bizi kentinizde ağırladığınız için teşekkür ediyoruz. Kırgızistan olarak Türkiye ile ilişkilere büyük önem veriyoruz. Bizleri Kitap Fuarı’na davet etmeniz büyük incelik. Size Cumhurbaşkanımızın ve ülkemizdeki yöneticilerimizin selam ve sevgilerini getirdim’’ ifadesini kullandı.
KOCAELİ İLE ORTAK ÇALIŞMA
Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB) ile yakın diyalog halinde bulunduklarını aktaran Bakan Raev, ‘’Türkiye, en zor günlerimizde yanımızda oldu. Belediyecilik alanında da bize önemli katkılar sundunuz. TDBB’ye ve size teşekkür ediyoruz. Türkiye tarihi eserlerin korunmasına çok önem veriyor. Bizim tarihi eserlerimizin restore edilmesi, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda Kocaeli ile ortak çalışma yapmayı arzu ediyoruz’’ şeklinde konuştu.
KIRGIZİSTAN’I ZİYARET ETMİŞTİ
Kırgız Bakan Raev ile beraberindekileri Kocaeli’nde ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli ve Kocaeli’ndeki belediyecilik çalışmaları hakkında konuklarına bilgi aktardı. Kocaeli’nde sosyal ve kültürel alanlarda yapılan çalışmalarla ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Karaosmanoğlu, hem TDBB heyetiyle hem de yakın bir zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kırgızistan’ı ziyaret ettiğini hatırlattı.
TECRÜBE PAYLAŞIMINDA BULUNULACAK
Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli olarak yerel yönetimler alanında Kırgızistan ile tecrübe paylaşımında bulunabileceklerini dile getirdi. Öte yandan Kırgızistan heyeti onuruna verilen akşam yemeği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve Başkan Karaosmanoğlu’nun katılımıyla Sekapark’ta gerçekleşti.