1

Birlik Genel Sekreterimizin, Kırgız Cumhuriyeti Sosyal Geliştirme Bakanlığına ziyareti

Kırgız Cumhuriyeti ziyareti çerçevesinde TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt ve Bahçelievler Meclis Üyesi Faruk Çetin Kırgız Cumhuriyeti Sosyal Geliştirme Bakan Yardımcısını ziyaret ettiler. Bakan Yardımcısı TDBB temsilcilerini makamında kabul etti. Genel Sekreter TDBB faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi. Aynı zamanda TDBB projelerinden bahseden Mustafa Başkurt Kırgız Cumhuriyeti Sosyal Geliştirme Bakanlığının talebi üzerine yerine getirilmekte olan engelliler için tekerlekli sandalye yardımının Oş bölgesine getirildiğini bildirdi. Bu yardımın değerlendirilmesi yapıldıktan sonra sandalyelerin kimlere dağıtılacağına dair listeler tespit edildi. Bu projenin takibi için bakanlık tarafından Oş bölgesine uzman Çolpon Mambetaipova görevlendirildi.

Aynı zamanda bakan yardımcısı bakanlık ve TDBB arasında işbirliği protokolünün yapılması talebinde bulundu.

Birlik Genel Sekreterinin Kırgız Cumhuriyeti Yerel Yönetim ve Etnik gruplar arası ilişkiler Devlet Ajans Başkanına ziyareti 

2005 yılında Kırgız Cumhuriyeti Yerel Yönetim Ajansı ve TDD arasında işbirliği protokolüne imza atılmış daha sonra ajansın Kuruluş Bakanlığına birleştirildiği için işbirliği çalışmaları durdurulmuştu. 2013 yılında Yerel Yönetim ve Etnik gruplar arası ilişkiler Devlet Ajansı açılarak eski Sağlık Bakanı, eski vali Naken Kasiev ajansın başkanı olarak görevlendirildi. Birlik Genel Sekreteri ve Bahçelievler Meclis Üyesi Faruk Çetin’in bu ziyaretleri sırasında başkan işbirliğinin yenilenmesi, hatta yeni bir işbirliği protokolünün yapılması hususunda talepte bulundu.

Bişkek ziyareti sırasında Genel Sekreter, KITİAD’ın gerçekleştirdiği Türk Ürünleri Fuarının açılış törenine katıldı.

Törende T.C. Bişkek Büyükelçisi Necat Akçal ile bir araya gelen Genel Sekreter Bursa Yıldırım Belediyesi tarafından Uzgen Belediyesine bağış edilen çocuk oyun parkı ile ilgili bilgi verdi. “Dostluk Çocuk Oyun Parkı”nın 9 Mayıs’ta Uzgen şehrinde açılacağı bilgisini verdiği için teşekkür eden Necat Akçal TDBB ve üye belediyeye işbirliği adına çok başarılı bir proje olduğunu belirtti ve tebrik etti.

TİKA ziyareti

TDBB Genel Sekreteri Bişkek ziyaretinde TİKA Bişkek Koordinatörlüğü ofisini de ziyaret etti.

TİKA Bişkek Koordinatörü Hakan Ergün Genel Sekreteri ofisinde kabul etti. Genel Sekreter TDBB’nin yürüttüğü projelerine destek çıktıkları ve yardımlarından dolayı koordinatöre teşekkür etti. Görüşmede iki taraflı işbirliğinin bundan sonra da devam edilmesi Genel Sekreterin sözlerinde yansıtıldı.

Tarih : 10.05.2013