1

Her yıl Türkiye genelinde Birliğimizin ve TURKSOY\’un organize ettiği program Hendek\’te devam etti.  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu,  Valilikler, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Yerel Yönetimlerin katkıları ile ortak sürdürülen Nevruz Bayramı, bu yıl 17-31 Mart tarihleri arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin kuruluşunun onuncu yıldönümü kutlamaları vesilesiyle yirmi ilde yoğun bir program içeriğinde gerçekleştirilmektedir.
İlk olarak 17 Mart tarihinde Eyüp Belediyesi2nin ev sahipliğinde başlayan Nevruz, Hendek’te Geleneksel hale gelen Uluslararası Nevruz şenlikleri Hendek programıyla devam etti.
Hendek Bayraktepe’de gerçekleştirilen Nevruz programına Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, Sakarya İl Jandarma Alay Komutanı Albay Adnan Şimşiroğlu, Sakarya Ak Parti İl Başkanı Recep Uncuoğlu, Hendek Kaymakamı Mustafa Ayhan, Hendek Belediye Başkanı ve TDBB Birlik Başkan yardımcısı Ali İnci, TDBB Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, protokol üyeleri ve halkın yoğun katılımıyla nevruz şenlikleri kutlandı.
Bu yıl şenliğe Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, KKTC, Başkortostan (RF), Çuvaşistan (RF), Gagavuz Yeri (Moldova), Altay (RF), Hakasya (RF), Saha-Yakutiya (RF), Tataristan (RF), Tıva(RF), Kırım (Ukrayna), Irak Kerkük Türkmenleri ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi (Çin)’den kutlamalara 250’ye yakın sanatçı katıldı.
17 Mart tarihinde İstanbul Eyüp’te başlayan etkinlikler 30 Mart 2013 tarihinde Adana’da yapılacak olan kapanış etkinlikleri ile son bulacak.