1

Birliğimiz Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımıyla  Ankara Kızılcahamam\’da yapılan üç gün süren Üye Belediye Başkanları Buluşması tamamlandı. Çalıştayın son günündeki toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Türk dünyasında bir çatı görevi gören TDBB\’nin çalışmalarını çok önemsiyorum, yakından takip ediyorum” dedi. 

Birliğimizin Ankara Kızılcahamam’da üye ülkelerin belediye başkanlarının katılımıyla üç gün süren çalıştayı tamamlandı. Programın son günündeki, “Üyelerin Bulunduğu Ülkelerde ve Yurtdışında Kültür Varlıklarının Sürdürülebilir Korunma Çalıştayı”, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ\’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bildirim ve sunumlarla başlayan toplantıda birliğin 2012 yılı faaliyetleri ve 2013’te planlanan çalışmaları aktarıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan ve Başbakan Yardımcısı Bozdağ\’ı aralarında görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek katılımlarından dolayı teşekkür eden Başkan Karaosmanoğlu, “Tarihi ve kültürel mirasın korunması, yeni nesillere aktarılması birinci önceliğimizdir. Bu eserler ortak paydamızdır. Bu engin mirasa TDBB olarak sahip çıkıyoruz. Ecdat yadigarı eserleri korumak ve çocuklarımıza, torunlarımıza bırakmak boynumuzun borcudur. Böylece dünya kültürüne de büyük katkı sunmuş olacağız” ifadelerini kullandı. 

Çalıştayda bir sunum yapan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, her yıl belediyeler bazında Türk dünyasında takip etmeye yetişilemeyecek eserler yapıldığını ifade etti. 

Çam, “Ülkemizin gelmiş olduğu nokta sayesinde bulunduğumuz coğrafyadaki kardeş ülkelerimizde de önemli çalışmalar yapıyoruz. TİKA olarak TDBB ile önemli ve hayırlı çalışmalar yapıyoruz, ortak projelere imza atıyoruz. Bu çalışmalarımız aralıksız devam edecek” dedi. 

TDBB’nin faaliyetlerini yakından takip ettiğini ve takdirle karşıladığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ ise, “TDBB çok önemli bir kurum, ortak bir çatıdır. Bu nedenle TDBB’nin çalışmalarını önemsiyorum, çok kıymetli buluyorum. TDBB, kısa sürede çok önemli mesafe almıştır. Dünyanın en güçlü uluslar arası örgütlerden biri haline gelmiştir, çok büyük bir potansiyeli vardır. TDBB ile kurum ve kuruluşların uluslar arası çalışmalarda iş birliği yaptığını biliyoruz, yakından takip ediyoruz” şeklinde konuştu. 

Toplantı öncesinde Başkan Karaosmanoğlu’ndan detaylı bilgi aldığını dile getiren Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Türkiye’nin yurt dışında yaptığı çalışmaların önemli bir bölümü TİKA’nın önderliğinde gerçekleşiyor. TİKA, Türkiye’nin uluslar arası bir markasıdır. Bu nedenle TİKA ile TDBB’nin iş birliği ise ayrı bir önem taşıyor. Ecdat yadigarı eserlere sahip çıkan TDBB yönetimine ve belediye başkanlarına teşekkür ediyorum. Tarihimizin, medeniyetimizin olduğu her yere sahip çıkmak bizim görevimizdir. Nerede bizden yardım isteyen, destek isteyen bir ülke varsa, ona koşan bir Türkiye var. Ben TDBB’nin ve belediyelerimizin Türkiye\’nin dış politikasının önemli bir unsuru olmaya başladığını görüyorum. Yaptığınız her yardım, her destek, her kardeşlik hem sizi, hem o ülkeyi, hem de Türkiye’yi güçlendirecektir” diye konuştu. 

Toplantının sonunda Başkanımız Karaosmanoğlu tarafından Başbakan Yardımcısı Bozdağ’a birliğimizin hediyesi takdim edildi. Ayrıca Birliğimiz ile TİKA arasında iş birliği protokolü imzalandı.