1

Tunus Programı Kapanışı Gerçekleştirildi
Birliğimiz Uluslararası Yerel Yönetimler Eğitim ve Araştırma Merkezi (UYEM) tarafından gerçekleştirilen Tunus Programı sona erdi. 2013 yılı birinci dönemine ait program 26 Ocak-01 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirildi. Açılışı Birlik Başkanımız Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun ile gerçekleştirilen programın kapanışı birliğimiz merkezinde yapıldı. Programa Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kalkınma Bakanlığı destek verdi.
Geniş Katılım Oldu
Eğitim Programının kapanışı sertifika töreni ile son buldu. Programa birliğimiz Başkan Yardımcısı Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, İBB Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Besim Müftüoğlu, Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, Darulaceze Müessese Müdürü Nevzat Bayhan katıldı.
İnsanlık Öncelikli Hedef Olmalı
Program kapsamında kürsüye çıkan Darulaceze Müessese Müdürü Nevzat Bayhan konuk heyete bir konuşma yaptı. Küreselleştikçe sınırların kalktığına işaret eden Bayhan konuşmasında yeni dünya düzeni ve değişen yerel yapılar hakkında bilgiler verdi. Bayhan “Dünyayı yöneten 5 güç vardır. Bunlar askeri güç, ekonomik güç, diplomatik güç, politik güç ve sonuncusu ise kültürel güçtür. Bunlar 5 kardeştir. Bunlar ölçülecekse bizim toplum olarak, Tunus olarak, Türkiye olarak dünya insanlığına öncelik vermemiz gerekir” diye konuştu. “Sadece askeri, ekonomik, diplomasi ve politika ile kalpleri fethedemeyiz” diyen Bayhan, “insanlara bir şeyler anlatıp onları ülkemize hayran bırakmak istiyorsak bunun tek yolunun kültür ve tabiat varlıklarımızdan, kültürel değerlerimizden geçmektedir.” dedi.
Tunus’a Güzellikler Götüreceksiniz
İBB Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç ise konuşmasında ülkemizin yurtdışında yaptığı çalışmalardan örnekler verdi. Turunç “Bizler Türkiye olarak Tunus, Fas, Cezayir, Somali, Kenya ve diğer kardeş ülkelerimize her zaman destek olmak istiyoruz” dedi. Turunç “Dünyanın hangi ülkesinde bir sıkıntı yaşayan ülke varsa biz Türkiye olarak ve İBB olarak her zaman destek vermeye, gitmeye hazırız” dedi. İBB Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç şunları söyledi: “Ben öncelikle demokrasi adına vermiş olduğunuz mücadele için şahsınızda tüm Tunus’u tebrik ediyorum. İnşallah sizler Tunus’ta güzel hizmetler ve projeler gerçekleştireceksiniz. Bizler her türlü tecrübelerimizi sunmaktan onur duymaktayız. Aynı şekilde burada görmüş olduğunuz eğitimler sonucunda elde ettiğiniz tecrübeleri de Tunus’ta inşallah uyguladığınızı görmek isteriz.”
Kürsüye son olarak Birlik Başkan Yardımcımız Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı çıktı. Çağrıcı İstanbul’un içerisinde tarihi ve kültürel olarak 3 medeniyeti bünyesinde bulunduran ve içerisinden deniz geçen tek şehir olduğunu söyledi. İstanbul Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildikten sonra inançlar ve din konusunda özgürlükler getirilmiş olduğunu anlatan Birlik Başkan Yardımcımız Lokman Çağırıcı “Ortadoğu’da, Balkanlarda ve başka coğrafyalardan aynı inancı ve duyguyu paylaşan büyüklerimizi içerisinde bulunduran bir şehirdir İstanbul. Burada Eyüp El Ensari’yi örnek gösterebiliriz” diye konuştu.
Başkan Yardımcımız başta Birliğimiz Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği’nin belediyeciliğin okulları olduğunu kaydetti.Birliğimiz adına konuşma yapan Başkan Yardımcımız Çağırıcı dünyanın farklı noktalarından, bir çok ülkeden yöneticileri ağırlamaktab ve Tunus heyetini ülkemizde görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.
Çağrıcı’nın konuşmalarının ardından Birliğimiz genel merkezindeki program katılımcılara sertifika verilmesi ile son buldu. Program sonunda geleneksel toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Program sonrası heyetimiz Zeytinburnu Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğine katıldı.