1

Birliğimiz Başkanı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kazakistan Kızılorda Valisi Kuandikov Bolatbek Bayanoviç ile beraberindeki heyeti kabul etti. Başkanımız Karaosmanoğlu, Büyükşehir ve TDBB olarak Türk-Kazak dostluğuna katkı sunacak çalışmalar yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

KAZAKİSTAN KIZILORDA HEYETİ

Başkan Karaosmanoğlu, Kazakistan’ın Kızılorda Eyaleti’nin Valisi Bayanoviç ile Kazak iş adamlarından oluşan heyeti misafir etti. İlk olarak Büyükşehir Şeref Defteri’ni imzalayan Kazak Vali Bayanoviç’e Başkanımız Karaosmanoğlu tarafından işlemeli bir vazo hediye edildi. Birliğimiz Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin (TDBB) davetlisi olarak Türkiye’ye geldiklerini hatırlatan Vali Bayanoviç, 3 gündür çeşitli temaslarda bulundukları Kocaeli’ni çok beğendiklerini dile getirdi.

KARDEŞ İKİ HALKIZ

Kazakistan ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmeyi arzu ettiklerini söyleyen Vali Bayanoviç, Kızılorda eyaletinin çok zengin doğalgaz, petrol ve yer altı kaynaklarına sahip olduğunu vurguladı. Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Vali Bayanoviç, ‘’Bizler kardeş iki halkız. Kızılorda olarak, TDBB’ye üye olmak istiyoruz ve bu konuda başvurumuzu yapıyoruz. Böylece Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TDBB bünyesindeki belediyelerle tecrübe alışverişinde bulunmak istiyoruz. Personelimizin Kocaeli’nde yapılan belediyecilik çalışmalarını yakından görmesini arzu ediyoruz’’ dedi.

TÜRK-KAZAK DOSTLUĞUNA KATKI

Kazakistan Kızılorda Valisi Bayanoviç ile beraberindeki heyeti Kocaeli’nde ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Başkanımız Karaosmanoğlu, ‘’Dost ve kardeş Kazakistan halkını çok seviyoruz. Kızılorda’nın TDBB’ye üyelik başvurusunu memnuniyetle karşılıyoruz. İki ülke arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkilere katkı sunmaya, Kazak halkına gönülden hizmet sunmaya hazırız. Burası sizin ülkeniz, burası sizin memleketiniz’’ ifadesini kullandı. Ziyaretin sonunda konuk Vali Bayanoviç tarafından Başkan Karaosmanoğlu’na Kazak yerel kıyafeti olan Çapan hediye edildi.