1

Dünya genelinde 24 ülkeden 1055 belediyenin üye olduğu (TDBB) Birlik Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ile yönetiminde yer alan belediye başkanları, Tunus’ta dört gün boyunca resmi temaslarda bulundu.

Başkanımız ve heyettekiler bir yandan yönetim sistemini incelerken, bir yandan da kendi tecrübelerini aktardılar.

BÜYÜKELÇİ YAKINDAN İLGİLENDİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin Tunus Büyükelçisi Ömer Gücük’ün program boyunca yakından ilgilendiği Başkanımız ve heyet, başkent tunus’un yanısıra Sousse, Kairouan ve Jendouba şehirlerinde incelemelerde bulundu. TDBB heyeti temasları çerçevesinde TİKA Tunus Koordinatörü Musa Gürbüz, THY Tunus Müdürü Metin Gürbüz, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Makhtar Hammami ve Yerinden Yönetimler Eğitim ve  Destek Merkezi Başkanı Adel Ben Yakhlef ile de görüştü.

TUNUS İLE KARDEŞLİK BAĞLARIMIZ VAR
TDBB heyeti daha sonra Tunus Belediye Başkanı ve Tunus Şehirleri Ulusal Birliği Başkanı Seyfullah el-Asram’la görüştü. Görüşmenin ardından Tunus temaslarını değerlendiren başkan Karaosmanoğlu,’Tunus doğal güzelliği mükemmel bir yer. Hayran olmamak işten değil. Tunus şehri oldukça planlı ve binaları da estetik. Bizim, Tunus ile Türkiye arasında tarihi kardeşlik bağlarımız var. Buradaki temaslarımızla iki ülke arasındaki köklü ilişkilerin tazelenmesi adına gerek kültürel, gerekse belediyecilik ve altyapı hizmetleri alanlarında tecrübe paylaşımını hedefliyoruz’

TUNUS’UN AYRI BİR ÖNEMİ VAR
Tunus’un kardeş topluluklar ve kardeş milletler arasında önemli bir yeri olduğunu söyleyen Karaosmanoğlu, şöyle devam etti:
“Tunus’ta olmaktan çok mutluyum. Burada güzel bir bilgi ve birikim gördüm. İnsanlarda kararlılık gördüm. Demokratik geçiş dönemini yaşayan Tunus’ta gördüğümüz bu kararlılığın buradaki kalkınmayı daha da hızlandıracağına inanıyorum. Türkiye’ye daha bir umutlu döneceğim.”

KARDEŞ ŞEHİR ANLAŞMALARI YAPILDI

Türkiye ile Tunus şehir belediyeleri arasında kardeş şehir anlaşmaları yapıldığını ifade eden Karaosmanoğlu, şunları söyledi:
“Burada kardeş belediyeler ediniyoruz. Benim belediye başkanlığını yaptığım Kocaeli Büyükşehir Belediyesiyle Susa şehri arasında kardeş şehir anlaşması imzaladık. Tunus’ta kardeş belediyelerimizi çoğaltmak istiyoruz. Bu seyahatimiz bizim için de faydalı olacak. Burada öğrendiğimiz güzel şeyler olduğu gibi Tunuslu dostlarımızla paylaştığımız güzellikler var. Ayrıca Keçiören Belediyesi ile Cendube şehri arasında da kardeş şehir anlaşması imzalandı. İmza töreninde Tunus Parlamentosu Milletvekili Sana Mersni de bulundu. Tunus’un bütün büyük belediyeleriyle kardeş şehirler oluşturacağız.”
Mahalli idareler ve Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü ve Tunus Belediyeler Birliği ile iyi niyet ve işbirliği protokolü imzalandığını ifade eden Başkanımız Karaosmanoğlu,”Böylece yerel yönetimler olarak Tunus’a ilk adımımızı atmış olduk. Bundan sonra karşılıklı ziyaretler, bilgi ve tecrübe paylaşımları devam edecek.” diye konuştu.
Birliğimiz heyetinin, Susa Belediye Başkanı ve belediye yetkilileriyle çalışma toplantısının ardından Kocaeli-Susa Kardeş Şehir Protokolü imzalandı.