1

Birliğimiz ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Organizasyonuyla Yerel Yönetim Semineri  Yapıldı
Lefkoşe’de gerçekleştirilen seminere Birlik Başkan Yardımcımız Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, Birlik Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, KTBB Gen. Sekreteri Taşar Aybar, M.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Bozlağan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Gökmen Mengüç, İBB Akom Müd. Yard. Ramazan Yahşi, İzaydaş A.Ş. Proje Müd. Onur Uludağ, Kuzey Kıbrıs İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile KKTC ve Türkiye’den Belediye Başkanları ve yetkililer katıldı.
Seminerin açılış konuşmasını yapan Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, yerel yönetimler konusunda Türkiye’nin bilgi ve deneyimlerinden faydalanılması gerektiğini söyledi.
Özçınar’ın Ardından konuşan Birliğimiz Başkan Yardımcısı, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise, nerede olursa olsun insanın ihtiyaçları gibi problemlerin çözüm yollarının da aynı olduğunun altını çizdi. TDBB’nin uluslar arası yerel yönetimler okulu haline geldiğini belirten Çağırıcı “Bağcılar Belediyesi olarak ilçemizde yaşayan halkımızın geldikleri çeşitli memleketlerle de irtibatlıyız. Bu bizim halkımızın memnuniyetini ziyadeleştirmektedir.” dedi. Bağcılar ilçesi ile ilgili ülke içi ve ülke dışı her neresi varsa ilgi alanlarına girdiğini, Birlik sayesinde ilçelerinin uluslar arası bir vasıf kazandığını, bu durumun Bağcılar’ın itibarını artırdığını söyledi.
Seminer Konuları
Seminerde Kentsel Planlama ve Şehircilik, Belediyeler ve Afet Yönetimi, Sürdürülebilir Atık ve Çevre Yönetimi konularında katılımcı belediye başkan ve yetkililere bilgi aktarıldı.
Kıbrıs İçişleri Bakanı da katıldı
Daha sonra seminere katılan Kuzey Kıbrıs İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, işbirlikleriyle bilgi ve deneyim paylaşımının son derece önemli olduğu ve birlikte hareket ederek tüm sorunların çözümlenebileceği mesajını  verdi.
KKTC’nin bir ada ülkesi olması münasebeti ile gelirlerinin çoğunu turizm ve eğitimden kazandığını belirten Çavuşoğlu, ‘ülkeyi ziyaret eden misafirlerin beklentilerini karşılamak ve memnuniyetlerini artırmak en önemli misyonlarımız arasındadır’ dedi.
Programın son bölümünde ise bir panel düzenlendi
Panele Prof. Dr. Recep Bozlağan, Lokman Çağırıcı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar katıldı. Yerel Yönetim Sisteminin konuşulduğu panel oldukça ilgi çekti. Başkan Mahmut Özçınar’ın yönettiği panelde Türkiye’nin Yerel Yönetim Sistemi ve Belediyeler Arasındaki İşbirliği konusunda Başkan Lokman Çağırıcı konuşma yaptı. Önceki ve kendi dönemlerinde katettikleri mesafeyi anlatarak belediye sisteminden örnekler sundu.
Prof. Dr. Recep Bozlağan ise yeni onaylanan Belediyeler Yasası iler ilgili görüşlerini aktardı. Yeni yasanın ülkemizde yerel yönetimleri daha aktif ve kontrol edilebilir hale getireceğini vurguladı.
Seminer ve panel hediyeleşme töreninin ardından sona erdi.