1

Yerel Yönetimler’de Mali Forum yapıldı Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğiyle yapılan ‘Yerel Yönetimlerin Mali Yönetimi Forumu’na birliğimiz bu yıl da destek vererek üyelerimizden 11 ülkeden 19 yerel yöneticileri ülkemizde ağırladı. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından yerel yönetimlerin mali yönetim kapasitesinin güçlendirilmesine yönelik olarak düzenlenen ve her yıl farklı bir konunun ele alındığı ‘Yerel Yönetimlerin Mali Yönetimi Forumu’nun ilki 2008’de düzenlenmişti. Her yıl farklı bir konunun tartışıldığı ve alternatif görüşlerin ortaya atıldığı forumun 5. Yerel Yönetimlerin Mali Yönetimi Forumu, Türkiye Hazine Müsteşarlığı, Hacettepe Üniversitesi ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliği ve Birliğimizin desteğiyle 24–25 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirildi.

11 ÜLKEDEN KATILIMLI ULUSLAR ARASI TOPLANTI

Yerel Yönetimlerin Mali Yönetimi Forumu\’na Birliğimiz Eski Başkanı ve Yüksek Danışma Kurulu Üyesi AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Yavuz Selim Köşger, Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı, Birliğimiz Başkan Yardımcısı, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Birliğimiz Başkan Yardımcısı Adana Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk, Birliğimiz Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör ve Birliğimizn desteğiyle 11 ülkenin Yerel Yönetim Temsilcileri katıldı.

YEREL YÖNETİMDE ÖLÇEK SORUNU ELE ALINDI

V. Yerel Yönetimlerin Mali Yönetimi Forumu’nda ‘Belediyelerin ölçek sorunu’ ele alındı. ‘Belediyelerin ölçek sorunu’ başlıklı Birliğimiz Eski Başkanı ve Yüksek Danışma Kurulu Üyesi AK Parti Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, Adana Seyhan Belediye Başkanı Prof. Dr. Azim Öztürk, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. İsa Sağbaş ile İsveç Bölgeler ve Yerel Yönetimler Birliği’nden Björn Sundström’le birer konuşma gerçekleştirdi. Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör de, düzenledikleri eğitim faaliyetlerinin sadece ulusal boyutta olmadığını, yurt dışından da birçok yerel yöneticilerin eğitim faaliyetlerine katıldığını belirtti. Güngör, kurumların kapasite ve tecrübelerini birleştirmesinden daha fazla sinerji doğacağını belirterek, bu kapsamda Avrupa Birliği, Milli Eğitim, Çevre ve Şehircilik, Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıkları ve üniversitelerle birlikte projeler yürüttüklerini sözlerine ekledi. Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakcı, son 25 yılda kamunun ekonomideki rol ve sorumluluğunun azaldığını ve devletin mal ve hizmet üreten olmaktan ziyade, ekonomik hayatı düzenleyen ve denetleyen bir konuma geçtiğini belirtti.

BELEDİYE ŞİRKETLERİ REKABET EDEBİLMELİ

Yerel yönetimlerin ise bu eğilimin kısmen dışında kaldığını ve belediye şirketleri ile ekonomik hayatta daha etkin hale geldiğini gözlemlediklerini kaydeden Çanakcı, şunları ifade etti: “Bazı hizmetlerin belediye şirketleri aracılığı ile sunulması gerekli ve faydalı görülebilir. Ancak belediye şirketlerinin sunduğu hizmetlerin alternatiflerine göre daha etkin olması ve belediye şirketlerinin piyasa koşullarında rekabet edebilir bir yapıda bulunması dikkate alınması gereken önemli hususlardır. Diğer önem taşıyan bir husus, belediye ile belediye şirketleri arasındaki mali ve idari ilişkilerin şeffaf bir şekilde yürütülmesi ve bu ilişkileri yansıtacak bir raporlama sisteminin var olmasıdır. Belediye şirketlerinde kurumsal yönetim ilkelerinin yerleştirilmesi, hem hesap verebilirliği artıracak hem de bu şirketler tarafından sunulan hizmetlerin kalitesini yükseltecektir”

Katılımcı Üyelerimiz Moldova Azerbaycan Kırgızistan Kosova Bosna Hersek Lübnan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kazakistan Somali Ukrayna (Kırım) Filistin