1

Makedonya’nın kuzeybatısındaki Gostivar şehrine bağlı Yukarı Banisa köyünde anlamlı açılış. Birliğimiz (TDBB) ile üye belediyelerimiz Pendik, Üsküdar, Bayrampaşa Belediyelerinin katkıları ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) ortaklığı ile inşa edilen Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu hizmete açıldı.
Balkanlar’ın en büyük Türk okulu olduğu ifade edilen binanın açılış törenine, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Birliğimiz Yüksek Danışma Kurulu Üyesi İstanbul Milletvekili Erol Kaya, TİKA Başkanı Serdar Çam, Türkiye\’nin Üsküp Büyükelçisi Görol Sökmensüer, Makedonya\’daki Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı Kenan Hasip, Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyesi İstanbul İl Genel Meclisi Başkanı H.Hüsamettin Koçak, , Birliğimiz Yönetim Kurulu Üyesi İstanbul Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Pendik Belediye Başkan Vekili Hayrullah Hasdemir, Pendik Belediye Başkan Danışmanı Yusuf Şahin, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Şadan Özkaya, Birliğimiz Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, TİKA Makedonya Koordinatörü Mahmut Çevik, Birlik üye belediyemiz Gostivar Belediye Başkanı Rufi Osmani, çok sayıda yerel kurum temsilcisi ile öğrenciler ve yöre halkı katıldı.

TÜRK VE TDBB BAYRAKLARI İLE ÇOŞKULU KARŞILAMA
Tören alalına gelen heyetimizi okul öğrencileri çoşku ile karşıladı. Ellerinde Türk bayrakları ve TDBB, TİKA logolu bayraklar ile karşılayan çocuklar “Yaşasın Türkiye” sözleri ile gelen heyeti alkışladı. İstiklal Marşı\’nın okunması ile başlayan törende, okul müdürü Oktay Nuredin, inşa edilen bu okulun bin 200 öğrencisiyle Balkanlar\’daki en büyük Türk okulu olduğunu söyledi. Üye Belediyemiz Gostivar Belediye Başkanı Rufi Osmani de Türkiye\’ye bütün alanlarda kendilerine verdiği destek dolayısıyla teşekkür ederek, “Eğitim Bakanlığı\’mızın yapmadığını sizler yapıyorsunuz” dedi.

BUNDAN SONRA GÖREV ÖĞRENCİLERİN
TİKA Başkanı Serdar Çam da törende yaptığı konuşmada, projede maddi ve manevi desteği bulunan Birliğimize ve Birliğimiz üye belediyeleri Bayrampaşa, Pendik, Üsküdar ve Gostivar belediyelerine teşekkür etti. Serdar Çam, “Bu projenin Türkiye\’nin, Türk halkının sevgisini ve saygısını yansıttığını düşünüyoruz. Aynı şekilde dost ve kardeş Makedonya devletinin yükünü biraz olsun alabilmişsek onun mutluluğunu yaşıyoruz. Bizim kültürümüzde annenin, babanın bir de yaşa bakılmaksızın öğretmenin eli öpülür. Biz binayı yaptık. Bundan sonra esas görev eli öpülesi öğretmenlere düşüyor” diye konuştu. Çam, okulda görevli öğretmenlerden, ülkelerine hizmet edecek, uluslararası düzeyde Balkan insanının kudretini temsil edecek çocuklar yetiştirmelerini arzu ettiğini söyledi.

DÖRT BELEDİYE VE İKİ DEVLETİN ÇABASI
Birliğimiz Yüksek Danışma Kurulu Üyesi, İstanbul Milletvekili Erol Kaya da “dört belediye ve iki devletin ortaklaşa çabasıyla ortaya muhteşem bir eser konulduğunu” ifade ederek, Yukarı Banisa ile Aşağı Banisa arasındaki rekabetin artık eğitim alanında da mümkün olabileceğini söyledi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan\’ın “Türkiye\’de üç, Bosna-Hersek\’te beş çocuk” tavsiyesine atıfta bulunan Kaya, bu iki komşu köy arasında bu konuda da bir rekabet yaşanmasını tavsiye etti.

MAKEDONYA TÜRKLÜĞÜNÜ DÜNYA SEVİYESİNE ÇIKARTMAK İSTİYORUZ
Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Hadi Nezir de hizmete açılan okulun Türk toplumuna başarılı öğrenciler yetiştirdiğini hatırlatarak, “Makedonya Türkleri olarak, iyi eğitim sayesinde, Makedonya Türklüğünü dünya Türklüğü seviyesine taşımak istiyoruz” dedi.
Açılışının ardından okul binasını ziyaret eden yetkililer, öğrencilere TİKA ve Birliğimiz tarafından hazırlanan kırtasiye malzemeleri ve mont hediyelerini takdim etti.

 

Birliğimiz organizatörlüğünde okul projesi için Pendik, Üsküdar ve Bayrampaşa Belediyesi katkı sağladı. Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner okul öğrencilerine Bayrampaşa\’dan bir okulu kardeş okul yapma sözü verdi.