Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi Silivri Belediyesi ve Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu tarafından düzenlenen Türk Dünyası Özel Sporcular Spor ve Kültür Şenliği, 8 ülkeden (Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Macaristan, Özbekistan, Türkiye) özel sporcuların katılımıyla 26-27 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz açılış töreninde yaptığı konuşmada; ‘Bugün Türk Dünyası özel sporcularımız ile bir araya geldik. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında Dünyada bir ilki gerçekleştirdiğimiz Türkiye Özel Sporcular Federasyonu ve Silivri Belediyesi iş birliğinde gerçekleşen Türk Dünyası Özel Sporcular Spor ve Kültür Şenliğinde bir arada olmanın mutluluğunu sizlerle paylaşıyor ve yedi ülkeden gelen temsilcilerimize hoş geldiniz diyorum’ dedi.

Federasyon Başkanı Sayın Birol Aydın da, ‘Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Kosova, Türkmenistan, Kazakistan halkına selamlarımı sunuyorum, hepiniz hoş geldiniz. Bu organizasyon Türkiye’de bir ilktir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor özellikle de bizlere kapısını açan Silivri Belediye Başkanı Sayın Volkan Yılmaz’a tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum’ dedi.

Türk Dünyası Özel Sporcular Spor ve Kültür Şenliği kapsamında; Masa Tenisi Müsabakası, Atletizm Müsabakası, Yüzme Müsabakası, Futsal Gösteri Maçı, Okul Sporları Bilek Güreşi Turnuvası ve Okul Sporları Atletizm Yarışmaları yapıldı.

Silivri Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Macaristan, Özbekistan ve Türkiye’den gelen 200’e yakın Down Sendromlu sporcular yarıştı.

27 Ekim 2023