Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de Proje ortakları arasında yer aldığı, 8. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ödülleri, 22 Ekim 2023 tarihinde Ankara’da TRT Arı Stüdyoları’nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Bu yıl sekizincisi yapılan Türk Dünyası Belgesel Film Festivaline 23 ülkeden müracaat eden 372 filmden değerlendirmeye alınan 151 belgesel film arasından 16 yapım ödül aldı.

8.Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinde Özel Ödüller şu belgesel filmlere verildi: Türk Devlet Teşkilatları 2023 Yılı Modern İpek Yolu Turizm Kuşağı Özel Ödülü Poçtalyon (Postacı) İbadılla Acıbayev (Kırgızistan); Azerbaycan Kültür Bakanlığı Azerbaycan Film’in 100. Yılı Anısına Özel Ödülü, Deprem ve Ovakentli Özbekler Hüseyin Özden (Türkiye); “Ön Jüri Özel Ödülü” Suriyeli Kozmonot Charles Emir Richards sahip oldu.

Bu yıl ilk defa verilen ve gösterimlerin yapıldığı üniversitelerde öğrencilerin oylamasıyla belirlenen “2023 yılı Üniversite Öğrencileri Seyirci Özel Ödülü” ise Tirik Askar Sherzod Nazarov (Özbekistan)’a gitti.

Öğrenci Belgesel Film Kategorisinde, Birincilik Ödülü “Harvesing Our Tea Sherida Kiran (Türkiye- İngiltere), İkincilik Ödülü Tirik Askar Sherzod Nazarov (Özbeksitan), Üçüncülük Ödülü” Beyaz Dağın Çocukları Yalçın Çiftçi (Türkiye) ve Jüri Özel Ödülü ise Kennedy’nin Doğuşu Gülben Arıcı’ya (Türkiye) verildi.

Kısa Metraj Belgesel Film Kategorisinde, Birincilik Ödülü Nowruz Erturan Najafi Gol (İran), İkincilik Ödülü Cevizin Altında Begüm AKSOY-Deya Ar (Türkiye), Üçüncülük Ödülü Vira Yavuz Selim Taşçıoglu (Türkiye) ve Jüri Özel Ödülüne Böyük Gırmızı Ev Lelakhanım Ganbarlı (Azerbaycan) layık görüldü.

8.Türk Dünyası Belgesel Film Festivalinde Uzun Metraj Belgesel Film Kategorisinde, Birincilik Ödülü Fikret Amirov, Vagıf Mustafayev (Azerbaycan); İkincilik Ödülü Emma Merve Kuş Mataracı (Türkiye-İngiltere) Arkadaşloch-Nobody’s Proplem Nilay Kılıç-Markus Bauer-Alexander Brugger (Finlandiya-Almanya) ve Jüri Özel Ödülü de Fatma’dan Sonra 40 Yıl Sezer Ağgez (Türkiye) almaya hak kazandı.

28 Eylül 2023 tarihinde vefat eden Azerbaycan Milletvekili “Ganire Paşayeva” anısına Türk Dünyası Onur Ödülü, Bir Tugan-Hakaslar Nazgul Kenzhetay (Kazakistan)’a verildi. 

“2023 Yılı Türk Dünyası Yaşam Boyu Onur Ödülü” Türk dünyası kültür ve sanatına hizmetlerinden dolayı Akademisyen-Araştırmacı İrfan Gürdal’a takdim edildi.

 

Ödül Alan Belgesel Filmlerin Gösterimi 9 Ülkede Gerçekleştirilecek

Festivalde ödül alan Filmler ilk olarak 25-28 Ekim 2023 tarihlerinde Azerbaycan’da Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi ve Halk gösterimi ile başlayacak. Sonra sırasıyla Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Macaristan, Kuzey Makedonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gösterimler yapılacak. Kapanış ise, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde yapılacak.

23. 10. 2023